ZOZZ header

35860403 849751401876318 4190577991316668416 nWe wtorek 19 czerwca Tytus Butowski okazał się najlepszy w klasie Laser Radial w kategorii Open podczas regat Pucharu Europy - Kieler Woche. Na pozostałych dwóch stopniach podium również stanęli Polacy, Łukasz Machowski oraz Mikołaj Silny.

Od soboty trwają w Kilonii zaliczane do żeglarskiego Pucharu Europy regaty Kieler Woche. Jako jedni z pierwszych rywalizację rozpoczęli zawodnicy klasy Laser Radial w kategorii Open więc mężczyźni oraz kobiety ścigali się razem i łącznie flota liczyła aż 168 jachtów.

Bardzo dobrze poradzili sobie reprezentanci Polski, zajmując całe podium. Ostatecznie triumfował Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), który wygrał dwa wyścigi, a poza tym tylko dwa razy zajął miejsca poza pierwszą ósemką.

Drugą pozycję zajął natomiast Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), który stracił do kolegi z kadry siedem punktów. Z kolei z trzeciej lokaty cieszył się Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin), ale jego strata do drugiej lokaty wyniosła już dwadzieścia pięć punktów.
Od środy do rywalizacji przystąpią między innymi zawodnicy klas olimpijskich: 470 kobiet i mężczyzn, 49er, 49er FX, Finn, Laser Standard, Laser Radial kobiet czy Nacra 17. Regaty potrwają do niedzieli 24 czerwca. W ramach Kieler Woche czekają nas także mistrzostwa świata w klasie Laser Radial mężczyzn, gdzie jednym z głównych faworytów do zwycięstwa będzie sześciokrotny mistrz świata Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który w trzech poprzednich edycjach zdobywał złote medale, a w tym roku cieszył się z brązowego krążka w mistrzostwach Europy. Poza tym podczas niemieckiej imprezy odbędą się także ME EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnością, gdzie również liczymy na dobre wyniki naszych zawodników.

Dla wielu Polaków będą to ostatnie zawody przygotowujące do mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, które na początku sierpnia odbędą się w duńskim Aarhus. Będzie to pierwsza możliwość zdobycia kwalifikacji olimpijskiej dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Poza tym w większości klas będzie to także początek rywalizacji o imienne przepustki na igrzyska.

Maciej Frąckiewicz
Zdjęcia Hanker Sailing Coach
Źródło www.pya.org.pl

Początek strony