ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/03/04/1 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/03/04/1 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Zgodnie z planem zaraz po feriach zimowych, czyli w poniedziałek 3 marca ruszyły pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja – największego programu edukacji żeglarskiej w Polsce, organizowanego przez Polski Związek Żeglarski i Grupę ENERGA. Obudź w sobie żeglarza

Program ENERGA Sailing Edukacja – projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA, powstał z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jego głównym celem jest zachęcenie najmłodszych do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich. Nabór do programu ENERGA Sailing Edukacja, podobnie jak przed rokiem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na duże powodzenie pierwszej edycji, druga odsłona projektu została rozszerzona o dwa dodatkowe ośrodki regionalne i w tym roku zajęcia będą prowadzone w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni. Pozwoliło to zaangażować jeszcze większą liczbę młodych żeglarzy – w tym roku w programie weźmie udział ponad 650 dzieci, po ponad 100 z każdego z miast. Chętni byli rekrutowani na dwa sposoby – połowę poprzez indywidualne zgłoszenia do regionalnych koordynatorów, a reszta za pośrednictwem szkół podstawowych, które wzięły udział w specjalnym konkursie. Nabór poprzez szkoły jest nowym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o kolejnych edycjach programu.

- Ze względu na duży sukces poprzedniej edycji ENERGA Sailing Edukacja, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć program i zaangażować kolejną grupę – szkoły, które zostały wyłonione na drodze konkursu. Połowa uczniów, którzy wezmą udział w projekcie będzie pochodziła właśnie z tych jednostek oświatowych. Dodatkowo każda ze szkół może wytypować jednego nauczyciela, który będzie miał możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym kursie instruktora nauczania początkowego w żeglarstwie PZŻ. To doskonała szansa na zbudowanie kadry szkoleniowej i popularyzację żeglarstwa wśród dzieci. – powiedział Maciej Ruwiński z Grupy ENERGA.

Pierwsze żeglarskie kroki

Zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Podczas lekcji teoretycznych, które właśnie się rozpoczęły i potrwają do końca kwietnia, dzieciom zostaną przekazane podstawowe informacje na temat żeglarstwa. Zakres materiału, z którym zapoznają się młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy bezpieczeństwo nad wodą. Zajęcia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na wodzie podczas zajęć praktycznych, zaplanowanych od maja do lipca tego roku.

Patroni regionów

W każdym z sześciu miast, gdzie program jest realizowany, dzieci mają swojego patrona – zawodnika Energa Sailing Team Poland - Kadry Narodowej PZŻ. Sportowcy, którzy zaangażowali się w projekt to utytułowani zawodnicy, z sukcesami na arenie międzynarodowej. Patroni będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać swoich podopiecznych w ich pierwszych żeglarskich krokach podczas zajęć praktycznych. W Olsztynie będzie to Piotr Myszka, w Warszawie – Anna Weinzieher, w Gdyni – Przemysław Miarczyński, w Krakowie – Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w Poznaniu – Kacper Ziemiński, w Szczecinie – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik. Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp, która zostanie przeprowadzona w każdym z miast programu. W zajęciach obozu wezmą również udział Patroni projektu.
Szkoły biorące udział w programie: Wśród szkół, które zgłosiły się do programu w drodze konkursu wybrane zostały 22 placówki, w tym w Szczecinie: SP 42, SP 11, SP 65, SP 56, oraz Centrum Opieki nad Dzieckiem.

Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Energa Sport. Pozostałe to Energa Basket Cup - Igrzyska Młodzieży Szkolnej minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców, oraz Energa Athletic Cup - organizowany we współpracy z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym.

Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetową www.edu.energasailing.pl.

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: Zebranie organizacyjne rodziców i pierwsze zajęcia w Centrum Żeglarskim
nad jeziorem Dąbie w Szczecinie

{gallery}2014/03/04/1{/gallery}

Początek strony