ZOZZ header
Kazimierz Jaworski „ Kuba”
(1929 - 2005)

Był kapitanem j. ż. w., świetnym żeglarzem, konstruktorem jachtowym, instruktorem żeglarskim. Przede wszystkim jednak jednym z najlepszych polskich regatowców.

W Szczecinie mieszkał od stycznia 1960 roku. Pracował miedzy innymi jako instruktor żeglarski w LOK-u, był kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego w Centralnym Ośrodku Żeglarskim w Trzebieży, od 1966 r. konstruktorem w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. L. Teligi, współprojektantem jachtów typu: Taurus, Polonez, Draco, Spaniel, Spaniel 2, Spanielek.

Okupację spędził w Krakowie, w którym mieszkał do 1960 r. Żeglarstwo zaczął uprawiać w 1939 r. na jeziorze Głęboczek. Był członkiem Yacht Klubu „Szkwał”, Yacht Klubu Kraków, LPŻ, SKS „Cracovia”, „Szczecińskiego Jacht Klubu Morskiego LOK” (1961-64), Harcerskiego Klubu Morskiego Trzebież (1964), w latach 1965-89  JK „Pasat”.

Odbył rejsy stażowe między innymi na „Zewie Morza”, „Gen. Zaruskim”, „Jurandzie”, „Conradzie”, „Enifie”. Jego specjalnością było morskie żeglarstwo regatowe. W regatach brał udział od 1946 r., startując początkowo w klasach „N”, „H”, „Finn”. Uczestniczył w około 100 regatach, był ich wielokrotnym zwycięzcą. Zdobył tytuły - Żeglarskiego Mistrza Okręgu Krakowskiego i Szczecińskiego, Bojerowego Mistrza Okręgu Krakowskiego, ośmiokrotnego Mistrza Polski. Brał udział w Regatach Jesiennych o „Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie”, „Międzynarodowych Regatach Gryfa Pomorskiego”, „Regatach Przyjaźni”, w międzynarodowych regatach m.in. „Channel Race”, „Kielerwoche” i „Gottland Round”, w „Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy”, na trasie Plymouth – Newport, gdzie zdobył II miejsce (1976 i 1980). W 1977 roku zainicjował pierwszy start Polaków w „Admirals Cup”, uczestniczył w „Mini Ostar” 1977 (II miejsce). Jest autorem książki „11.40 GMT – Newport” (1980).
„Kuba” otrzymał wiele wyróżnień – w tym „Rejs Roku” i Srebrny Sekstant (1976) za udział w „OSTAR” na jachcie „Spaniel”,  i w 1977 r. za udział w „Mini-Transat” na jachcie „Spanielek”. Za jego sukcesy sportowe i zasługi dla rozwoju polskiego żeglarstwa regatowego został odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznano mu także tytuł: „Zasłużony Obywatel Szczecina”, i Honorowy Obywatel Miasta Chicago (1976).

Opracował: Piotr Owczarski

 

 
 
 
 

 

Początek strony