ZOZZ header
Szanowni Państwo,

Przedstawiamy koncepcje tegorocznej edycji Etapowych Regat Turystycznych. Prosimy uprzejmie o przekazanie nam własnych uwag i propozycji, zmierzających do ich uatrakcyjnienia.

1.Terminy i trasa regat

- sobota 25 lipca             – uroczyste otwarcie regat w Trzebieży
                                          -  wyścig na trasie Trzebież – Świnoujscie
- niedziela 26 lipca         -  wyścig  Świnoujście - Dziwnów
- poniedziałek 27 lipca   -  wyścig na Zalewie Kamieńskim
- wtorek  28 lipca            -  postój w Wolinie
-  środa   29 lipca            -  wyścig na trasie Wolin – Stepnica
- czwartek 30 lipca        -   wyścig na trasie Stepnica - Nowe Warpno    
- piątek  31 lipca            -   wyścig na trasie Nowe Warpno – Ueckermunde
- sobota  1 sierpień        -   wyścig na trasie Ueckermune  - Trzebież
- niedziela 2 sierpień     -   uroczyste zakończenie regat w Trzebieży

2. Warunki uczestnictwa

Etapowe Regaty Turystyczne są przeznaczone dla jachtów turystycznych balastowych i balastowo mieczowych przystosowanych do żeglowania na Zalewie szczecińskim i Zatoce Pomorskiej przy sile wiatru 5stopni B    i stanie morza 4.Liczba i wyszkolenie załogi powinny odpowiadać wymaganiom dobrej praktyki morskiej. Będą one określone w Zawiadomieniu o regatach.

3. Klasyfikacja jachtów

Dla większości żeglarzy ściganie się pod żaglami jest zabawą, umożliwiającą zaprezentowanie walorów jachtu i kunsztu regatowego załogi. Jak każda zabawa, regaty muszą się odbywać według obowiązujących zasad i przepisów dających równe szanse wszystkim uczestnikom. Służą temu obowiązujące w polskim żeglarstwie morskim formuły pomiarowe ORC, KWR oraz Przepisy Regatowe Żeglarstwa. Zadaniem każdej formuły jest określenie dla każdego jachtu indywidualnego przelicznika wyrównawczego, eliminującego teoretycznie wpływ jachtu na wynik regat. Ma on zależeć wyłącznie od umiejętności i sprawności załogi.

Formułą najdokładniejszą, przeznaczoną głównie dla jachtów regatowych jest ORC ( ORC International i ORC Club) Informacji o procedurze i kosztach pomiaru oraz wystawienia świadectwa udzielają: Jarosław Górski Tel. 503044190 i Wojciech Denderski Tel.662236707.

Formułą przeznaczoną głównie dla jachtów turystycznych jest KWR. Jacht pomierzony w tej formule uzyskuje świadectwo pomiarowe na okres nieokreślony, podlegające wymianie po wprowadzeniu zmian mających wpływ na jego osiągi regatowe. Koszt wystawienia świadectwa wynosi 60,- ( jest to koszt pomiaru ciężaru jachtu).Informacji o procedurze pomiaru i wystawienia świadectwa udzielają Maciej Karpiński Tel. 508045690 i Adam Lisiecki tel.501098462.Będą one umieszczone tez na naszej stronie internetowej.

Sytuacją idealną byłoby posiadanie przez wszystkie jachty zgłoszone do regat indywidualnego współczynnika  wyrównawczego lub start jachtów monotypowych z założenia identycznych nie wymagających przeliczenia. Taki stan rzeczy ma miejsce w Polsce na śródlądziu i w żeglarstwie europejskim. Tak zwana klasa „otwarta” i” regaty australijskie” nie istnieją we współczesnym żeglarstwie.

Ponieważ do pomiaru jachtu nie można nikogo zmusić , organizator tegorocznych ERT przewiduje  następujący podział jachtów: klasa ORC,  klasa KWR  , jachty bez przeliczenia BP nie podlegające klasyfikacji.

Z uwaga zapoznamy się z wszystkimi propozycjami przesłanymi do ZOZŻ do 15 marca br. i w miarę możliwości uwzględnimy je w treści Zawiadomienia o 45 ERT.

Zbigniew  Jagniątkowski
Organizator Regat  
 
Początek strony