ZOZZ header
Przedstawiciele Komitetu Społecznego ŻEGLARSKI SZCZECIN zwrócili się do Marszałka Województwa z apelem o zmianę decyzji dotyczącą lokalizacji Muzeum Morskiego w Szczecinie. Ta placówka kulturalna i naukowa powinna powstać na Łasztowni, bezpośrednio nad wodą, nie na tyłach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego.
Jednocześnie zwróciliśmy się do Pana Prezydenta Krzystka o przekazanie działki na Łasztowni pod budowę Muzeum Morskiego i podjęcie rozmów z Urzędem Marszałkowskim w sprawie zmiany lokalizacji muzeum. Konieczne jest wyasygnowanie na jej budowę (zarówno ze strony Urzędu Marszałkowskiego, jak i miasta) większych środków, tak, aby powstał wysokiej klasy budynek, z odpowiednim zapleczem i nabrzeżami. Tylko samodzielne, prężne Muzeum Morskie, jako centrum kultury morskiej Szczecina, będzie jego atutem, podniesie rangę miasta - historycznej stolicy Pomorza Zachodniego i Przedniego.

Podjęliśmy również działania zmierzające do wyegzekwowania deklaracji władz o utworzeniu Muzeum Morskiego Szczecinie na Łasztowni. Muzeum Morskie nie jest jedną z wielu placówek kulturalnych, które mają powstać w naszym województwie. Jest dla Szczecina i regionu placówką kluczową, jednym z głównych filarów Nowej Wizji Prezydenta Piotr Krzystka. To Muzeum Morskie miało być chlubą Szczecina, nowoczesną placówką, obiektem naukowym kulturotwórczym, centrum życia morskiego miasta. Ważnym elementem ŻEGLARSKIEGO SZCZECINA jako CENTRUM TURYSTYKI WODNEJ POŁUDNIOWEGO BAŁTYKU.

Chcemy nakłonić władze, zarówno wojewódzkie, jak i miejskie do rozpoczęcia budowy Muzeum we właściwy m miejscu. Przypomnijmy słowa przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta – Pawła Bartnika, wypowiedziane 8 czerwca 2006 roku: „Komisje Rady Miasta zgodnie poparły ideę budowy Muzeum Morskiego. Postulujemy, aby w planie zagospodarowania przestrzennego umieścić Muzeum Morskie na Łasztowni, a w projekcie budżetu zaplanować pieniądze na ten cel, bo to muzeum nie powstanie tylko w oparciu o budżet marszałka. Musi być mecenat miasta. Przecież w interesie miasta związanego z rzeką i morzem jest, żeby funkcjonowało w nim samodzielne Muzeum Morskie.

7 czerwca 2007 roku marszałek województwa Norbert Obrycki i prezydent Piotr Krzystek podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Morskiego na Łasztowni.

W lutym 2008 roku próbowano skreślić tą inwestycję z listy wieloletniego Planu Inwestycyjnego województwa zachodniopomorskiego. Po naciskach medialnych (Gazeta Wyborcza) zapadła decyzja, że powstanie Muzeum Morskie wraz (sic!) z Muzeum Przełomów. Te dwie placówki wrzucono do jednego worka i przyznano 14 mln euro. Dalej jednak słyszeliśmy deklaracje, że Muzeum Morskie powstanie na Łasztowni.
Obecnie dowiadujemy się z mediów, że ta tak potrzebna miastu i regionowi placówka powstanie na tyłach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego, tam gdzie jest tak niewiele miejsca, stoją topole i rozpadające się drewniane łódki. Decyzja polityków i takie załatwienie sprawy muzeum zbulwersowała wielu szczecinian, w tym środowisko żeglarskie.

Jak my widzimy, tak zwane, „MUZEUM MORSKIE”? Na pewno nie jako klasyczne muzeum. To powinno być Centrum Morskie, interaktywna placówka, w której można by doświadczyć MORZA. Poznać florę i faunę mórz oraz oceanów, zajrzeć pod powierzchnię i wejść w jego głębie. Zobaczyć pływające wokół nas rośliny i ryby. W niej ujrzelibyśmy trzy światy morskie: powierzchniowy, podwodny i dno oceanu. W ramach tego Centrum poznalibyśmy także historię żeglugi z Działem Żeglarskim, w którym byłaby przedstawiona, między innymi, historia żeglugi i żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Przy kei takiej nowoczesnej placówki powinny cumować jednostki pływające – sprawne i ruchome mini muzea - żaglowce, oldtaimery, parowce. Obok nich cumowaliby również sławni żeglarze z całego świata. To w Centrum Morskim moglibyśmy zaczynać i kończyć nasze, zachodniopomorski i szczecińskie wyprawy żeglarskie, byłyby organizowane imprezy żeglarskie, odbywałby się lekcje i wykłady. To muzeum (Centrum Morskie) żyłoby i w dzień i w nocy.

Aby Centrum Morskie – było nowoczesną placówką morską konieczna jest odpowiednia lokalizacja. Centrum potrzebuje przestrzeni i wody. Potrzebuje też odpowiedniego finansowania rzędu: 30-80 mln. euro oraz SAMODZIELNOŚCI. To musi być niezależna placówka, nie jeden z działów Muzeum Narodowego w Szczecinie!

Widząc, jakie decyzje chcą podjąć nasze władze rozpoczęliśmy kampanię medialną w sprawie Muzeum Morskiego – opublikowano w 5 mediach (Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński, Radio Szczecin, Radio TOK FM, TVP 3), PROTEST ŚRODOWISKA ŻEGLARSKIEGO w sprawie lokalizacji Muzeum na tyłach Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. 17 października w TVP 3 (program SPIĘCIE) miało dojść do dyskusji z wicemarszałkiem woj. zachodniopomorskiego Witoldem Jabłońskim na temat lokalizacji Muzeum Morskiego i przeznaczenie tylko 14 mln euro na ten cel. Marszałek był już trzykrotnie zapraszany przez dziennikarzy, zarówno radiowych, jaki i telewizyjnych, do wyjaśnienia, dlaczego władze wojewódzkie ignorują postulaty społeczeństwa, w tym środowiska żeglarskiego. Marszałek kolejny raz zrobił unik, nie przyszedł. Ze względu na jego nieobecność spotkanie odbyło się bez wicemarszałka, z udziałem Piotr Owczarskiego i red. Dariusza Baranika.

Proponujemy, aby szczecińscy żeglarze ufundowali samorządowcom bilet do Muzeum Morskiego w Stralsundzie, bo mamy wrażenie, że oni nie mają pojęcia, o czym decydują i jakie nietrafione decyzje chcą podjąć. Stralsund to małe prowincjonalne miasteczko. Posiada wysokiej klasy Muzeum Morskie, które jest już obecnie jednym z 10 najlepszych takich muzeów w Europie. Ich inwestycja została sfinalizowana z budżetu landu, miasta, państwa oraz funduszy unijnych. Tam było to możliwe, u nas nie...

W Szczecinie nie może powstać w wyniku lokalnej nieudolności fikcja: placówka imitująca Muzeum Morskie, bo to zamknie szczecinianom drogę do starań (w przyszłości) o budowę nowoczesnego Muzeum Morskiego. Nie chcemy usłyszeć słów: „przecież Muzeum Morskie już macie...” Zbudujmy Centrum Morskie (Muzeum Morskie) na miarę XXI wieku. A to, co proponuje nam marszałek Jabłoński, nazwijmy rozbudową Muzeum Narodowego w Szczecinie!

Piotr Owczarski     
Przewodniczący Komitetu Społecznego
ŻEGLARSKI SZCZECIN
 
Początek strony