Reprezentacja Pomorza Zachodniego na TSR’2009
Korespondencje z pokładu "Kapitana Głowackiego"
                                      
Tallin na początek
 
altPrzypłynęli hen z dalekich świata stron... Z początkiem lipca, do Gdyni, na start bałtyckiej edycji wielkich międzynarodowych regat The Talll Ships’ Races’2009.  Ponad 100 jachtów i żaglowców,  z 18 krajów, a na ich pokładach blisko 2.900 załogantów, głównie młodych ludzi, podobnie jak oficjalna reprezentacja Szczecina – na "Darze Szczecina", "Hajduku i "Fryderyku Chopinie". Dołączyła do nich – w drugim etapie – reprezentacja Województwa Zachodniopomorskiego, na "Kapitanie Głowackim" (25 osób), i na „F. Chopinie” (8 osób).  Nasza przygoda z regatami rozpoczęła się wiosną od naboru młodzieży do reprezentacji i jej szkolenia, m.in. na pokładach dwóch oldtmerów  z Kołobrzegu – „Ark” i „Baltic Star”, w rejsie do Szczecina i z powrotem, z udziałem w Dniach Morza. Ostatecznie reprezentacja liczyła 33 osoby, w tym 11 osób kadry oficersko-wychowawczej i 22 młodzieży, z młodzieżowych klubów żeglarskich z Polic, Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, Wolina, Myśliborza, Barlinka, Czaplinka i Kołobrzegu. Na pokład naszych żaglowców zaokrętowaliśmy w stolicy Estonii – Tallinie, podczas tzw. towarzyskiego etapu regat. Wcześniej – 15 lipca – cała naszą ekipę pożegnał na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich marszałek Witold Jabłoński, przekazując na jednostki bandery Pomorza Zachodniego. My ze swej strony obiecaliśmy godnie je reprezentować…
 
altZapraszam zainteresowanych nauczycieli – opiekunów SKEM  na spotkanie z cyklu „Atrakcje turystyczne w Regionie Transgranicznym”, organizowane przez Stowarzyszenie „Szlak wodny Berlin-Szczecin-Bałtyk”. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia br. (środa) o godz. 17.00  w „Biznes Klubie” przy pl. Batorego 4 (Budynek Urzędu Morskiego w Szczecinie – wejście od strony PKS).    Podczas spotkania zostanie przedstawiony film „Świnoujście – Kraina 44 wysp. Film otrzymał Nagrodę Specjalną MTP podczas Targów TOUR SALON 2008. Gościem  spotkania będzie p. Katarzyna Rówińska z Wydziału Rozwoju Miasta Świnoujścia.

Czytaj więcej...

altTa wystawa – prac plastycznych i zdjęć z naszych rejsów 2008 – była ozdobą podsumowania Programu w Pałacu Młodzieży, o czym już pisałem. Dzień później obejrzały ją jeszcze dzieci z SP 7 (na zdjęciach), a po feriach wystawa trafi na dwa tygodnie do Galerii Prezydenckiej w gmachu Urzędu Miasta (pl. Armii krajowej). Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek 3 lutego br., o godz. 13.00, zapraszam na otwarcie delegacje naszych placówek, szczególnie „mundurowych” - PP 27 i PP 65, SP 1, SP 5, SP 14, SP 55, SP 63, Gimn. 6, ZSBO, i pozostałych chętnych.

Czytaj więcej...

 
PROTESTUJEMY
Nauczyciele – opiekunowie Szkolnych Kół Edukacji Morskiej
Przyjaciele Programu


            Nasze pozytywne działania wychowawcze mają niestety także swoich oponentów, czego przykładem jest artykuł w „Gazecie Wyborczej - Szczecin” z dn. 5 stycznia br. – „Oświata nam odpływa”. Radny Szczecina Michał Kopeć, były kurator zachodniopomorski, zarzuca w nim organizatorom Regionalnego Programu Edukacji Morskiej – czyli nam wszystkim – niewłaściwe wydawanie miejskich pieniędzy. Cytuję pełny fragment artykułu dotyczący naszego Programu: „Co dalej szczecińska oświato?

Czytaj więcej...

 
alt    Na pytanie o celowość „zabawy” pod żaglami, na pokładzie jachtu lub żaglowca, w rejsie na Bałtyk czy na Morze Północne, finansowanym z budżetu miasta, mają prostą odpowiedź – Regionalny Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej to nie tylko jednorazowa przygoda, a „szkoła życia” przyszłych ludzi morza i przyszłych kadr zachodniopomorskiej gospodarki morskiej. Że nie ma w tym przesady, pokazało podsumowanie ubiegłorocznych osiągnięć, co ostatnio miało miejsce w auli Pałacu Młodzieży, koordynatora Programu.

Czytaj więcej...

Było ich sporo, od wypadów na jezioro Dąbie, po rejsy morskie na Bałtyk, Morze Północne, Morze Śródziemne… Tradycyjnie zostały podsumowane podczas międzyszkolnej sesji programowej w czwartek 27 listopada br., w gościnnym Zespole Szkół Budowy Okrętów. Salę wypełniły do ostatniego miejsca delegacje Szkolnych Kół Edukacji Morskiej – nawet ze Świnoujścia i Myśliborza, w tym uczestnicy rejsów i konkursów tematycznych – literackiego i fotograficznego. Dopisali goście, z panią prezydent Elżbietą Masojć i dyrektorem Wydz. Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Jerzym Serdyńskim, byli ludzie morza, kapitanowie naszych jachtów i żaglowców, media… Udaną dekorację stanowiły liczne zdjęcia z naszych wypraw i rejsów.

Czytaj więcej...


Zapraszam i przypominam terminy naszych najbliższych imprez programowych, międzyszkolnych i innych:

  • 20 listopada (czwartek) – godz. 14.00 – SP 23, ul. Miernicza 10 – konkurs wiedzy „Bitwa morska – o s/y „Zryw” (30-lecie jachtu) – tylko dla szkół podstawowych i specjalnych, wg rozesłanego regulaminu; organizator – SP 23, Bożena Thomsen

    Czytaj więcej...

    Tym razem na pokładzie „Kapitana Głowackiego” – w ramach regionalnego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Z wiatrem w żaglach” - byli ostatnio na morzu uczniowie z gminy Police, z dwóch młodzieżowych klubów żeglarskich – „Fala” Police i „Bras” Trzebież. Rejs był nagrodą fundowaną przez Urząd Marszałkowski, za najlepsze ugoszczenie uczestników tegorocznych Etapowych Regat Turystycznych ZOZŻ, w powiązaniu z realizacją zadania publicznego „Promocja województwa poprzez sport”.

    Czytaj więcej...

Początek strony