ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/05/38 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/05/38 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W dniach od 22-25.05.2014 r. na wodach Jeziora Bodeńskiego rozegrano regaty Grand Prix Bodensee zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata z wysokim współczynnikiem Grade 2.
W regatach wzięło udział ostatecznie 11 załóg z Austrii, Danii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji oraz szczeciński TeamBAKISTA. Zawodnikom udostępniono szybkie i zwrotne jachty klasy Blu26.

W czasie regat panowały bardzo niestabilne warunki pogodowe (zarówno siła, jak i kierunek wiatru), które zmieniały się dość niespodziewanie. Niemniej organizatorzy, sprawnie przeprowadzili całą rundę kwalifikacyjną (round-robin). Ton eliminacjom nadawali faworyci, którzy zanotowali jedynie po 1 porażce - E.Monnin (SUI), N.Sehested (DEN), P.A.Morvain (FRA). O kolejne miejsca na tym etapie trwała zacięta rywalizacja, z mocnymi przetasowaniami, z której zwycięsko i dość niespodziewanie wyszła młoda załoga niemieckich gospodarzy z Konstancji - A.Maier-Ring’a.

Polacy żeglowali na tym etapie ze zmiennym szczęściem. Mocnym punktem ponownie okazały się rozgrywki przedstartowe (w których przegrali jedynie z N.Sehested’em). Dobry początek wyścigu to jednak za mało, aby w trudnych warunkach „Lake of Constance” dowieźć prowadzenie każdego meczu do samego końca. Początek eliminacji to fatalny bilans 0:4, tj. przegrane z faworyzowanymi E.Monnin’em, P.A.Morvain’em oraz nieco pechowe z C.Binder’em (AUT) oraz w bezwietrznych warunkach z A.Maier-Ring’iem (GER). Następnie jednak przyszła szczęśliwa wygrana z Mistrzami Europy juniorów tj. P. Bendonem (IRL) - pomimo pełnej kontroli w czasie całego wyścigu przy słabym wietrze, konkurenci na ostaniem kursie dostali „prywatny szkwał” umożliwiający im walkę do samego końca, przegrali jednak o 2 m; przegrana z bardzo dobrze żeglującą załogą N.Sehesteda (DEN) oraz pewne i istotne zwycięstwo z silną załogą V. Ogemana (SWE).
Początek kolejnego dnia zmagań to silnowiatrowe warunki, w których Polacy nie dali szans ambitnej załodze Mistrzów Austrii M. Trippolta (AUT), aby niestety przegrać kluczowy dla końcowej klasyfikacji mecz z V. Lipavskim (RUS) o ok. pół długości jachtu. W ostatnim pojedynku wygrany prestart i dobra praca załogi dały zwycięstwo nad młodą załogą F. Haufe (GER).
Ostatecznie TeamBAKISTA uplasował się na 6 miejscu (za V.Lipavskim, a przed V. Ogemanem i F.Haufe) i awansował do ćwierćfinałów, co było podstawowym założeniem w tych regatach.

Los nie był jednak na tym etapie łaskawy dla Polaków, w walce o ćwierćfinał trafili na najbardziej utytułowany i doświadczony ze startujących teamów - P.A.Morvaina, wielokrotnego Mistrza Francji, wielokrotnego uczestnika regat World Match Tour, ubiegłorocznego nr 3 światowego rankingu ISAF (aktualnie nr 10). Tymczasem, przeciwnik z najwyższej półki bardzo zmotywował i zmobilizował szczeciński zespół.
Pierwszy wyścig, to wygrany prestart i dość pewne prowadzenie Polaków w pierwszej części halsówki. Brak bliskiego pilnowania konkurentów spowodował jednak, że wykorzystali dobrą „prywatną” zmianę wiatru i przejęli kontrolę nad wyścigiem, nie oddając już zwycięstwa.
Drugi wyścig, to ponownie wygrany prestart przez Polaków i - tym razem - konsekwentne pilnowanie, a w końcu upragnione zwycięstwo! Bilans 1:1.
Trzeci wyścig rozpoczyna się niedobrze, bo od kary za zbyt słabe ustępowanie pierwszeństwa rywalowi. Szczecinianie nie tracą jednak koncentracji, wygrywają prestart i konsekwentnie powiększają przewagę, wydzierając każdy metr nad Francuzami. Niestety nie na tyle, aby w słabowiatrowych warunkach przyjąć karę na kursie ostrym. Pozostaje próba ucieczki i decyzja o kręceniu „karnego kółka” na linii mety. Manewr został wykonany niemal bezbłędnie, tyle że Francuzom udaje się załapać na wiatr z tyłu i przekraczają linię mety o ok…. 30 cm przed Polakami… To był szalony match-racing!

Pozostałe ćwierćfinały raczej bez większych niespodzianek:
E.Monnin (SUI) - F. Haufe (GER) 2:0
N.Sehested (DEN) - V.Ogeman (SWE) 2:0
V.Lipavsky (RUS) - A.Maier-Ring (GER) 2:1

Regaty ostatecznie wygrywa N.Sehested (DEN) pokonując w finale po zaciętej walce E.Monnina (SUI) 2:1. Trzecie miejsce dla P.A.Morvaina, który tym razem pewnie wygrywa z V.Lipavskim (RUS) 2:0.

TeamBAKISTA wystąpił w następującym składzie:
Maciej Gonerko - trymer żagli przednich,
Marcin Zubrzycki - dziobowy,
Krzysztof Żełudziewicz - trymer grota/pitman,
Patryk Zbroja - sternik.

Grand Prix Bodensee przeszło zatem do historii. Jednak już w tym tygodniu będzie czas do rewanżu! Rozpoczynają się regaty SZCZECIN MATCH RACE. Lista startowa jest jeszcze silniejsza niż w Szwajcarii:

Ian Williams - GBR - 2 miejsce w rankingu światowym ISAF;
Phil Robertson - NZL - 4
Nicolai Sehested - DEN - 7
Przemek Tarnacki - POL - 8
Pierre-Antoine Morvan - FRA - 10
Johnie Berntsson - SWE - 14
Reuben Corbett - NZL - 15
Antii Luhta - FIN - 26
Mark Lees - GBR - 29
Tomislav Basic - CRO - 31
Patryk Zbroja - POL - 33
Lucas Lier - DEN - 45

Zapowiadają się kolejne dni największych emocji!!
Sponsorem załogi TeamBAKISTA jest Spółka HORYZONT.

Jedną ze sztandarowych marek spółki jest doskonale znany nie tylko na polskim rynku sklep żeglarski BAKISTA, z główną bazą w Szczecinie. Oferta sklepu, to kilkadziesiąt tysięcy produktów najlepszych światowych i polskich producentów, (w tym regatowa odzież włoskiej marki SLAM), atrakcyjne cen i jedyny w swoim rodzaju katalog, który można zamawiać również w sieci (bakista.pl). Spółka jest również jedynym w Polsce przedstawicielem prestiżowych marek jachtów żaglowych Hanse, Dehler, Moody, a także jachtów motorowych: Bella Boats i Fjord.

Partnerami załogi TeamBAKISTA są:

- Polish Match Tour (PMT) - pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2014 cykl składa się 6 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie i Kamieniu Pomorskim. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2014 r. rozgrywana będzie ósma edycja cyklu. Pierwszy raz w historii cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. W lipcu w Świnoujściu odbędą się Mistrzostwa Europy, a we wrześniu w Szczecinie
Mistrzostwa Polski w match racingu. Dodatkowo dwie kolejne imprezy w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim zostały oficjalnymi kwalifikacjami do Alpari Match Racing Tour - oficjalnych mistrzostw świata.

- Enterprise Logistics - spółka transportowa z siedzibą w Reptowie k/Szczecina;

- Miasto Szczecin - team bierze udział w projekcie "Szczecin_z całego serca polecam. AMBASADOR" promującym markę SZCZECIN FLOATING GARDEN,

Partnerami medialnym załogi są:
ogólnopolski magazyn "ŻAGLE" oraz zagle.com.pl

{gallery}2014/05/38{/gallery}

Początek strony