ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/05/36 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/05/36 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W konferencji uczestniczyli: Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Krzysztof Soska. Konferencja odbyła się dzięki uprzejmości firmy „Calbud" i Pani Ireny Osiny w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie.
 
Organizator Baltic Polonez CUp przedstawił plany imprezy na rok 2014, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z najnowszą broszurą informacyjną regat w której umieszczono aktualne listy Startowe na rok 2014. Broszura jest dostępna na przystaniach żeglarskich i w restauracjach, tawernach, klubach związanych z żeglarstwem.
 
Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race - to pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku, skupiająca najlepszych żeglarzy z Polski i zagranicy. Jej historia rozpoczęła się w 1973r od prywatnego wyścigu dwóch utytułowanych żeglarzy K. Jaworskiego i J. Siudego, reaktywowana przez K. Krygiera w 2010r po 27 letniej przerwie. Jako pierwsza w rejonie Bałtyku korzysta z Satelitarnego Trackingu jachtów online pozwalającego obserwować pozycje jachtów w trakcie wyścigu. Nagrodą główną jest historyczny „Puchar Poloneza" nazwany tak dla upamiętnienia zakończenia rejsu dookoła świata przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego na jachcie Polonez. W roku 2014 kpt. Baranowski po 40 latach przerwy ponownie pojawi się na jachcie Polonez na starcie imprezy.
 
Motywem przewodnim edycji 2014 jest hasło: „Regaty wszystkich pokoleń żeglarzy" i udział trzech ambasadorów imprezy: K. Baranowskiego, Z. Gutkowskiego i Sz. Kuczyńskiego" jako reprezentantów wszystkich pokoleń żeglarzy oceanicznych.
 
Listy startowe do edycji 2014 zostały zamknięte w połowie marca, do tegorocznej imprezy zgłoszonych jest 85 jachtów i ponad 100 uczestników. Trwają zgłoszenia rezerwowe i specjalne. Wśród uczestników wystartuje m.in. Kuba Strzyczkowski znany i lubiany dziennikarz Polskiego Radia pr. III na największym jachcie w grupach samotników - Delphia 47. Listy startowe, harmonogram i szczegóły dostępne są na stronie regat: www.regaty-poloneza.pl, www.polonezcup.com.
Zbigniew Gutkowski na jachcie Energa ustanowił w 2013r bezwzględny rekord przepłynięcia trasy regat w grupach single handed z czasem: 14h:43m:00s, w roku bieżącym wystartuje w grupach dwuosobowych.
 
Zbigniew „Gutek" Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe - oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie - załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 - zakończył je wielkim sukcesem - mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji, ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i  Sezon 2014 to także przygotowania „Gutka" do startu wraz z Maciejem Marczewskim w prestiżowych okołoziemskich regatach załóg dwuosobowych Barcelona World Race. Wyścig rozpoczyna się 31 grudnia, a jego trasa prowadzi ze stolicy Katalonii przez Cieśninę Gibraltarską na Atlantyk, gdzie załogi będą musiały opłynąć przylądki: Dobrej Nadziei, Leeuwin (Australia) i Horn. Każda para przepłynie blisko 25 tys. mil morskich (ok. 46 300 km). W trakcie wyścigu dopuszczalne są maksymalnie trzy przystanki, za które zawodnicy mają jednak odejmowane punkty.
 
Zakończenie regat planowane jest na koniec marca 2015 r. doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, IMOCA Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing I Baltic Polonez Cup. W 2013 roku reprezentował Polskę w elitarnych regatach transatlantyckich Transat Jacques Vabre (Hawr-Itajai). W duecie z Maciejem Marczewskim, tworzył pierwszą polską załogę, która wzięła udział w tych prestiżowych zmaganiach. Do wyścigu stanęło 10 jachtów. W rywalizacji z najlepszymi żeglarzami świata, Gutkowski i Marczewski uplasowali się na 7 pozycji. W tym roku Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie ENERGA będzie można obejrzeć m.in. podczas Baltic Polonez Cup Race 2014 i Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, Baltic Sail Gdańsk. „Gutek" będzie również wspierał inicjatywy z zakresu edukacji żeglarskiej prowadzone w ramach Energa Sailing. Informacja gdzie będzie można zobaczyć Zbigniewa Gutkowskiego w tym roku:
Polonez Cup Race 2014
Baltic Sail Gdańsk
ŻPT
Wyścig Volvo ( Piotr Adamczyk - VOLVO) – Energa – Świnoujście – Hel/ Gdańsk
Przygotowania do Barcelona World Race
 
Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 roku jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały - carbon/nomex, długość - 18,28 m, szerokość - 5,94 m, zanurzenie - 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby - 3200 kg, liczba siłowników - 2, dodatkowe urządzenia - 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe - przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały - PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu - 28 m, powierzchnia żagli na wiatr - 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem - 550 m
 
Foto konferencja Robert Hajduk
Foto jacht Energa Marek Wilczek

{gallery}2014/05/36{/gallery}

Początek strony