ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/05/17 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/05/17 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Żeglarze 3 pokoleń – ambasadorami Baltic Polonez Cup

Miło nam poinformować, że głównym motywem przewodnim Baltic Polonez Cup 2014 będzie hasło: Baltic Polonez Cup Race - All Generation Sailors Race. Będzie to podkreślenie udziału w naszej imprezie wszystkich pokoleń żeglarzy morskich i oceanicznych.
Ambasadorami Baltic Polonez Cup i zarazem reprezentantami wszystkich pokoleń żeglarzy oceanicznych zostali:
Kpt. Krzysztof Baranowski – Jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, kapitan, autor książek, publicysta i propagator żeglarstwa. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską i pierwszym, który samotnie opłynął przylądek Horn, startował w regatach samotników OSTAR, twórca innowacyjnego programu „Szkoła pod Żaglami”. Nazwa głównej nagrody „Puchar Poloneza” i nazwa „Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza” wywodzą się z pomyślnie zakończonego rejsu dookoła świata K. Baranowskiego na jachcie Polonez.
Zbigniew Gutkowski - jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w oceanicznych regatach samotników dookoła świata - Vendée Globe. Ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji, ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Posiadacz bezwzględnego rekordu pokonania trasy Baltic Polonez Cup w grupach Single.

Szymon Kuczyński - z zamiłowania żeglarz i kolarz. Zaczynał żeglować na jez. Niesłysz w woj. Lubuskim. Przepłynął w obie strony Atlantyk w latach 2012-2013 na własnoręcznie wybudowanym 5 m jachcie "Lilla My" – w tym zwyciężył jako samotnik w pierwszych Regatach Setką przez Atlantyk, powrócił w załodze dwuosobowej do kraju. Na jachcie tym dwukrotnie startował w Baltic Polonez Cup i z sukcesem ukończył wyścigi jako najmniejsza jednostka w stawce. Przygotowuje się właśnie do rejsu Maxus Solo Around - samotnej wyprawy dookoła świata na jachcie Atlantic Puffin (6,36 m)
 
 Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race – pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku skupiająca najlepszych żeglarzy z Polski i zagranicy. Jej historia rozpoczęła się w 1973r od prywatnego wyścigu dwóch utytułowanych żeglarzy K. Jaworskiego i J. Siudego, reaktywowana przez K. Krygiera w 2010r po 27 letniej przerwie, pierwsza w rejonie Bałtyku korzysta z Satelitarnego Trackingu jachtów online pozwalającego obserwować pozycje jachtów w trakcie wyścigu.  Nagrodą główną jest historyczny „Puchar Poloneza” nazwany tak dla upamiętnienia zakończenia rejsu dookoła świata przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego na jachcie Polonez. W roku 2014 kpt. Baranowski po 40 latach przerwy ponownie pojawi się na jachcie Polonez na starcie imprezy. Listy startowe do edycji 2014 zostały zamknięte w połowie marca, do tegorocznej imprezy zgłoszonych jest 85 jachtów i ponad 100 uczestników. Zbigniew Gutkowski na jachcie Energa jest posiadaczem bezwzględnego rekordu przepłynięcia trasy regat w grupach single handed z czasem: 14h:43m:00s Listy startowe, harmonogram i szczegóły dostępne są na stronie regat: www.regaty-poloneza.pl, www.polonezcup.com.

 KAPITAN KRZYSZTOF BARANOWSKI - Jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, autor książek, publicysta i propagator żeglarstwa. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską i pierwszym, który samotnie opłynął przylądek Horn.

Krzysztof Baranowski urodził się we Lwowie w 1938 roku. W latach 1965-66 wziął udział w organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne wyprawie jachtu „Śmiały” wokół Ameryki Południowej. Sześć lat później wystartował na „Polonezie” w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR '72. Wyścig ukończył na 12 miejscu z 43 startujących
Zamiar opłynięcia globu po regatach kpt. Baranowski utrzymywał w tajemnicy, zarówno przed konstruktorami, jak i budowniczymi jachtu. 6 sierpnia 1972 roku, w niespełna trzy tygodnie po ukończeniu regat, OSTAR, kpt. Krzysztof Baranowski na pokładzie „Poloneza” opuścił Newport w USA i rozpoczął wokołoziemską podróż. W przeciągu następnych 9 miesięcy pokonał 35 424 mile morskie, okrążając ziemię wokół pięciu przylądków. Z Ameryki Północnej udał się do Południowej Afryki, gdzie dopłynął po 60 dniach żeglugi. Postój w Cape Town i dalej w drogę. Napotkane na Oceanie Indyjskim ciężkie warunki, które spowodowały spore zniszczenia, nie złamały ducha kapitana i po naprawach w Australii „Polonez” pokonał Pacyfik w rekordowym czasie 45 dni.

23 lutego 1973 roku Krzysztof Baranowski okrążył słynny przylądek Horn, jako pierwszy samotny żeglarz z Polski. Wokołoziemska pętla została zamknięta 10 kwietnia o 11 wieczorem, a w niespełna rok po opuszczeniu Plymouth – bazy regat OSTAR '72 – „Polonez” powrócił na wyspy brytyjskie. Do kraju kpt. Baranowski dopłynął w czerwcu, gdzie został przywitany jak bohater przez sto dwudziestotysięczny tłum zebrany na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Po rejsie jacht „Polonez” został przekazany Jacht Klubowi Wyższej Szkoły Morskiej, a w 1974r kapitan Baranowski pojawił się na starcie jako gość honorowy Regat o Puchar Poloneza. Ponownie za sterem „Poloneza” stanął trzy lata później, prowadząc go przez Atlantyk w ramach Operacji Żagiel '76 zorganizowanej z okazji dwustu-lecia powstania Stanów Zjednoczonych. Po regatach i zlocie żaglowców na „Polonezie” studentów Szkoły Morskiej zastąpiła żona kapitana – Ewa oraz dwójka dzieci. Wspólnie opływali Wielkie Jeziora, rzekę Missisipi, a drogę do Europy urozmaicili postojami na Bahamach i Azorach.
W 1980 roku zwodowano żaglowiec „Pogoria” , który powstał z inicjatywy Baranowskiego, a w '83 ruszyła pierwsza Szkoła Pod Żaglami, której idee są realizowane do dnia dzisiejszego. W 1992 roku na wodzie pojawił się kolejny żaglowiec szkoleniowy, STS Fryderyk Chopin, wybudowany przez Fundację Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.
Ponad ćwierć wieku po pierwszym samotnym opłynięciu globu Baranowski postanowił wyczyn powtórzyć, jednak tym razem trasa miała wieść ze wschodu na zachód tzw. trasą pasatową. W latach 1999-2000 samotnie na pokładzie jachtu „Lady B.” opłynął ponownie kulę ziemską drogą przez Atlantyk, Kanał Panamski, południowy Pacyfik, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Morze Śródziemne. Rejs ukończył w 11 miesięcy.

W 2009 roku reaktywował działanie Fundacji Szkoła Pod Żaglami, która na pokładzie „Pogorii” realizuje program „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń” nawiązujący do tradycji sprzed ponad ćwierć wieku.

Obecnie poza prowadzeniem Fundacji, organizowaniem i prowadzeniem Szkoły pod Żaglami kapitan Baranowski poszukuje partnerów i inwestorów budowy kolejnego żaglowca szkoleniowego –„Polonii”.

Za swoje osiągnięcia i zasługi został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym „Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, najwyższym rangą odznaczeniem sportowym.
W ramach akcji „Polonez na Wodzie” Krzysztof Baranowski ponownie zasiądzie za sterem „Poloneza” i poprowadzi go na start Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race, które swoją nazwą nawiązują właśnie do tej jednostki. W czterdziestolecie II edycji regat, której kpt. Baranowski był gościem honorowym ponownie "Polonez" ze swoim pierwszym kapitanem na pokładzie przypłynie na start wyścigu samotników i załóg dwuosobowych. Po regatach, kapitan znów zawita na pokładzie żaglowca „Pogoria”, na którym poprowadzi rejs w ramach projektu „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”.
 
Zbigniew „Gutek” Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji, ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa).
  Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, IMOCA Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing I Baltic Polonez Cup.

W 2013 roku reprezentował Polskę w elitarnych regatach transatlantyckich Transat Jacques Vabre (Hawr-Itajai). W duecie z Maciejem Marczewskim, tworzył pierwszą polską załogę, która wzięła udział w tych prestiżowych zmaganiach. Do wyścigu stanęło 10 jachtów. W rywalizacji z najlepszymi żeglarzami świata, Gutkowski i Marczewski uplasowali się na 7. pozycji.
W tym roku Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie ENERGA będzie można obejrzeć  m.in. podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, Baltic Sail Gdańsk oraz Polonez Cup Race 2014. „Gutek” będzie również wspierał inicjatywy z zakresu edukacji żeglarskiej prowadzone w ramach Energa Sailing.

Sezon 2014 to także przygotowania „Gutka” do startu wraz z Maciejem Marczewskim w prestiżowych okołoziemskich regatach załóg dwuosobowych Barcelona World Race. Wyścig rozpoczyna się 31 grudnia, a jego trasa prowadzi ze stolicy Katalonii przez Cieśninę Gibraltarską na Atlantyk, gdzie załogi będą musiały opłynąć przylądki: Dobrej Nadziei, Leeuwin (Australia) i Horn. Każda para  przepłynie blisko 25 tys. mil morskich (ok. 46 300 km). W trakcie wyścigu dopuszczalne są maksymalnie trzy przystanki, za które zawodnicy mają jednak odejmowane punkty. Zakończenie regat planowane jest na koniec marca 2015 r.

 Szymon Kuczyński, lat 34, z pochodzenia sulechownianin, z zamiłowania żeglarz i kolarz. Zaczynał żeglować na jez. Niesłysz w woj. Lubuskim. Żeglarstwo morskie poznawał w gdańskim Pałacu Młodzieży w czasie nauki w technikum morskim.
Obecnie jest instruktorem żeglarstwa oraz jachtowym sternikiem morskim, przepłynął ok 25 tys. mil morskich.  Zrealizował z sukcesem rejs Zew Oceanu - na własnoręcznie wybudowanym 5 m jachcie "Lilla My" przepłynął w obie strony Atlantyk w latach 2012-2013 – zajął 1 miejsce w pierwszej edycji Regat Setką przez Atlantyk i w załodze dwuosobowej przepłynął Setką z powrotem do kraju. Na niej również dwukrotnie startował w Baltic Polonez Cup i z sukcesem ukończył wyścigi jako najmniejsza jednostka w stawce. Przygotowuje się właśnie do rejsu Maxus Solo Around - samotnej wyprawy dookoła świata na jachcie Maxus 22 (6,36 m). Laureat wielu nagród żeglarskich.

Wszyscy trzej wezmą udział w XV edycji Baltic Polonez Cup. Zapraszamy do kibicowania.

{gallery}2014/05/17{/gallery}

 
Początek strony