ZOZZ header
Z inicjatywy Zbigniewa Jagniątkowskiego, Wiceprezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz gospodarzy marin, od kilku lat budowane są lub modernizowane przystanie żeglarskie w ramach projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Żeby lepiej promować oraz zapoznać żeglarzy z nowymi przystaniami Zbigniew Jagniątkowski zaproponował Piotrowi Stelmarczykowi organizację nowych regat, po przystaniach Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa, Dziwnowa, a potem z powrotem do Świnoujścia. Regaty te prowadzą przez morskie przystanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Organizatorem Bakista Cup - Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim jest Stowarzyszenie Euro Jacht Klub „Pogoń” pod patronatem Związku Portów i Przystani Jachtowych, Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku.
ZOBACZ:
Do grona organizatorów regat dołączyła także Spółka z o.o. Horyzont, znana m.in. jako właściciel sklepu żeglarskiego Bakista z główną bazą w Szczecinie. Oferta sklepu to kilkadziesiąt tysięcy produktów najlepszych światowych i polskich producentów, atrakcyjne ceny i jedyny w swoim rodzaju katalog, który można zamawiać również w sieci www.bakista.pl.
W regatach uczestniczyć mogą jachty posiadające świadectwo pomiarowe KWR lub ORC oraz nie posiadające świadectw pomiarowych.
 
Jachty zostaną pogrupowane według następujących kryteriów:

- grupa I – jachty z pomiarem KWR o współczynniku pow. 1,29,
- grupa II - jachty z pomiarem KWR o współczynniku od 1,2000 do 1.2899,
- grupa III – jachty z pomiarem KWR o współczynniku do 1,199,
 - grupa IV - jachty z pomiarem ORC,
 - grupa V– oldtimery bez pomiarów wybudowane do dnia 31.12.1977 r.,
- grupa VI- jachty turystyczne bez pomiarów o długości do 8,50 metrów,
 - grupa VII - jachty turystyczne bez pomiarów o długości pow.8,50 metra,
- grupa VIII - jachty towarzyszące, w grupie tej nie będzie klasyfikacji.
 
Zgłoszenia do wszystkich wyścigów regat na formularzu dostępnym w biurze SEJK „Pogoń” oraz na www.regatyunityline.strefa.pl można składać lub przesyłać do dnia 27.06.2013 godz.15.00 na adres SEJK „Pogoń”, ul. Przestrzenna 3, 70-800 Szczecin,  oraz mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia będą przyjmowane także w Świnoujściu w dniu 30.06.2013 r. do godz. 20.00.
 
Do zgłoszenia należy dołączyć: kopię polisy ubezpieczenia ważnej w Bakista Cup - Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, dowód wpłaty wpisowego, kopię Świadectwa Pomiarowego. Wpisowe do regat wynosi 60 zł od jachtu plus 10 złotych od każdego członka załogi.  

Regaty rozpoczną się w dniu 30.06.2013, niedziela, o godz. 20.00 odprawą skipperów  w Tawernie Wiatrak w Porcie Jachtowym Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. W dniu 01.07.2013 o godz. 09.00 nastapi start do wyścigu Świnoujście – Kołobrzeg. Wieczorem żeglarze wpływają do Kołobrzegu, a następnego dnia 02.07.2013 o godz. 09.00 wypływają na start do wyścigu Kołobrzeg – Darłowo. Darłowo to półmetek regat, stąd też w dniu 03.07.2013 od godz. 12.00 przeprowadzimy wyścig na redzie Portu Darłowo. W dniu 04.07.2013 o godz. 09.00 odbędzie się start do wyścigu Darłowo – Dziwnów, wracamy w kierunku Świnoujścia. Start do ostatniego wyścigu Dziwnów – Świnoujście nastąpi w dniu 05.07.2013 o godz. 10.00. W dniu 05.07.2013 od godz. 18.00 odbędzie się zakończenie regat i rozdanie nagród na terenie Portu Jachtowego w Świnoujściu.
 
     Postoje w portach dla uczestników regat są bezpłatne, wszystkie porty zrezygnowały z opłat postojowych.
     Trasa regat wzdłuż morskiego brzegu powoduje że regaty będą miały liczną widownię w postaci wakacyjnych gości województwa zachodniopomorskiego.

Regaty organizuje i przeprowadzi zespół w składzie: Tomasz i Elżbieta Paterkowscy – sędziowie, Zbigniew Grześkowiak – armator i kapitan „Morskiego Patrolu”, fotograf Marek Wilczek oraz Piotr Stelmarczyk – autor i organizator regat. Mamy tez kucharza regatowego Marcina Świrzewskiego, który ugości żeglarzy w portach. Zespół ten ma wieloletnie doświadczenie zdobyte w organizacji Regat Unity Line, a od roku 2012 również Regat Stepnica. W regatach weźmie udział także statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” pod dowództwem kpt.ż.w. Jarosława Łopyty, który będzie statkiem zabezpieczenia ratowniczego oraz bazą fotografów i dziennikarzy.
Zbigniew Grześkowiak to armator wyjątkowej flotylli jachtów motorowych: 16 – metrowy „Morski Patrol”, były kuter pilotowy z Kilonii, w pełni sprawny na morzu, 26 – metrowy „Kapitan Cook” i 10 – metrowy ”Geograf” do pływania po Zalewie Szczecińskim. „Kapitan Cook” będzie mógł oprócz ekipy organizatorów regat zabrać na pokład 50 pasażerów. Stworzy to unikalną możliwość oglądania regat z samego ich centrum na wodzie. Wszystkie te jednostki są dostępne dla wszystkich organizatorów wszelkich imprez na wodzie.
 
Bakista Cup - Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim weszły do harmonogramu imprez nowej inicjatywy Pucharu Bałtyku Południowego prowadzonej przez Konferencję Bałtyku Południowego. Klasyfikacja ta wyróżnia armatorów, ich załogi i jachty startujące w regatach i umożliwi wyłonienie najlepszych.
 
Do regat zgłosiło sie juz dwóch znakomitych żeglarzy – Edward Zając i Henryk Kałuża. Obydwaj znani z dokonań jako żeglarze samotni tym razem zamierzają popłynąć z załogami. Dla Henryka Zająca będzie to sprawdzian jego nowego jachtu przed startem w przyszłorocznych regatach samotników Jester przez Atlantyk.
 
Dokumentyregatowedostępne będą w biurze SEJK „Pogoń” w Szczecinie od 15.06.2013 r. oraz w dniu 30.06.2013 r. w Porcie Jachtowym OSiR w Świnoujściu a także na stronach internetowych www.regatyunityline.strefa.pl     i www.marinas.pl  
Zapraszamy do zgłoszeń, liczymy że w miarę kolejnych edycji Bakista Cup -Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim impreza ta stanie się znana i lubiana przez żeglarzy. Początek wakacji, ciepłe i długie dni oraz sympatyczne przyjęcia w portach i spotkanie kolegów – żeglarzy może z czasem skutkować jak w Regatach Unity Line, gdzie od początkowej liczby 19 jachtów doszliśmy do ponad 100 jednostek.
 
Piotr Stelmarczyk, Pelnomocnik Zarządu SEJK „Pogoń” do spraw organizacji Bakista Cup -Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim
 
03.06.2013 r.
Początek strony