ZOZZ header

Polska100 logotypPięć rejsów, dalekie morza i trasy, niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy realizowane są już albo planowane różne państwowe i lokalne uroczystości i przedsięwzięcia, w czym nie zabraknie także żeglarzy polskich i polonijnych. Pod hasłem POLSKA100 przygotowywane są właśnie bliższe i dalsze morskie wyprawy, także ze Szczecina, a już w maju br. z Gdyni wystartują trzy z nich: wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”, rejs „Do granic Niepodległej”, i Rejs Niepodległości; z kolei w czerwcu do Gdyni i Kołobrzegu zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. Na przełomie czerwca i lipca dołączy do rocznicowych rejsów „Generał Zaruski”, na Morzu Północnym, a na przełomie sierpnia i września planowany jest w Gdyni „Zlot 100”, czyli spotkanie żeglarzy krajowych i polonijnych, organizowane przez Polskie Bractwo Wybrzeża. Przypomnę, że na pokładzie „Daru Młodzieży”, w wokółziemskim Rejsie Niepodległości, będą również studenci i uczniowie ze Szczecina. Trwają też jeszcze nabory chętnych do udziału w niektórych z tych rejsów, o czym zresztą pisałem już na stronach ZOZŻ (www.zozz.com.pl) (WS)

Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018”
Serię rocznicowych rejsów organizowanych m.in. przez PoZZ otworzy wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej 2018”, na dwóch jachtach – „Allie” i „Tornado”. Wyruszą z Gdyni 6 maja, spędzą na Bałtyku i Atlantyku pięć miesięcy, po Grenlandię i Casablankę, różnymi trasami, by po 160 dniach wrócić 12 października do Gdyni. Rejs ma charakter otwarty, będzie podzielony na etapy tak, żeby jak najwięcej osób miało szansę wziąć w nim udział. Zapraszają wszystkich chętnych, którzy ukończyli 18 lat. Nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego, wystarczy kochać morze i być gotowym na wielką przygodę. Zapisy cały czas trwają. Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie rsbc.pl. Są tam także informacje o wolnych miejscach i kosztach.

Edukacyjny rejs „Do granic Niepodległej”
Kilka dni później z Gdyni wypłynie „Zawisza Czarny”, w trzydniowy rejs edukacyjny „Do granic Niepodległej”. Poza stałą załogą na pokładzie będzie także 18 uczniów z pomorskich szkół, laureatów III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji (…). Organizatorami projektu i rejsu są PoZŻ i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Dodam, że w tegorocznym planie bałtyckich rejsów żaglowca jest też kilka zawinięć do Świnoujścia.

„Dar Młodzieży” – wokółziemski Rejs Niepodległości
Już 20 maja 2018 roku rozpocznie się największa i najdłuższa morska wyprawa organizowana dla uczczenia stulecia polskiej niepodległości – Rejs Niepodległości. Tego dnia „Dar Młodzieży” wypłynie z Gdyni, żeby okrążyć glob. Jego punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca i jego załogi w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Nasz „Morski Ambasador RP”, według założeń, powróci do Gdyni dopiero w marcu 2019 roku. Rejs to ogromne wyzwanie, statek spędzi w morzu 10 miesięcy i przepłynie w tym czasie 33 tysiące mil morskich, niestety nie ma w planie rejsu wizyty w Szczecinie(…)
Na pokładzie będzie stała załoga żaglowca i studenci z obu Akademii Morskich - z Gdyni i Szczecina, i słuchacze średnich szkół morskich. Oprócz nich – z podmianami na trasie - będzie też 400 młodych ludzi z całego kraju, laureatów wcześniejszego specjalnego konkursu. Będą oni pełnić rolę Młodych Ambasadorów, by reprezentować nasz kraj i opowiadać o kulturze i historii Polski, podczas wizyt w poszczególnych portach. Wśród szczęśliwych wybrańców są także inni młodzi ludzie ze Szczecina i naszego województwa, jak m.in. Bogna Sayna i Błażej Giermakowski, a także piątka uczniów ZCEMiP – Ola, Adrianna, Przemek, Damian i Rusłan (na zdjęciu), i trójka z ZSE-E – Piotr, Patryk i Mateusz. Być może są też jeszcze inni uczestnicy i laureaci naszego Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej?
Zanim jednak „Dar Młodzieży” popłynie w wielki rejs, to najpierw przeszedł kompleksowy remont i 17 marca wyruszył na Maderę, ze studentami Hogere ZeevaartSchool z Antwerpii, którzy od 10 lat odbywają na nim miesięczne praktyki morskie. Do Gdyni wróci pod koniec kwietnia i wtedy zaczną się szkolenia dla uczestników Rejsu Niepodległości.

„Sail for Independence”
To międzynarodowy rejs, na którym spotkają się młodzi ludzie z krajów regionu bałtyckiego, z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Wszystkie te państwa – razem z nami - świętują w tym roku 100-lecie niepodległości, dlatego żeglarze zdecydowali się zorganizować wspólny rejs. Każdy kraj reprezentować będzie pięciu młodych żeglarzy, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. Rejs ma pomóc w integracji mieszkańców naszego regionu i umożliwić nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Popłyną na dwóch jachtach - s/y „Brabander” i s/y „Odiseja”, planowana trasa: Kłajpeda - Gdańsk – Kołobrzeg – Kłajpeda - Gdańsk, w terminie 7-18 czerwca 2018 r. Informacje na www.Sail4Independence

„Generał Zaruski” i POLSKA100
Jest to kolejna wyjątkowa rocznicowa propozycja dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Jeszcze trwa rekrutacja do czwartej edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, czyli atrakcyjnego atlantyckiego rejsu na żaglowcu „Generał Zaruski” , w terminie od 25 czerwca do 12 lipca br. Na pokładzie będzie m.in. 16 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą konkursową rekrutację. Zgłoszenia można wysyłać do 11 maja, regulamin na stronie zaruski.pl. Laureaci wyruszą w rejs z Rostocku i dalej do Kopenhagi, by zakończyć przygodę w angielskim Sunderland, skąd najpiękniejsze żaglowce świata, w tym polskie, wystartują do regat TTSR’2018.

„ZLOT 100”
Żeglarze polscy z zagranicy postanowili spotkać się z żeglarzami w kraju w Roku Niepodległości 2018, a Polskie Bractwo Wybrzeża podjęło tę inicjatywę. Spotkanie to - jako „ZLOT 100” - odbędzie się na przełomie sierpnia i wrześnie, z centralną uroczystością 31 sierpnia w Gdyni, w nawiązaniu do pierwszego niezapomnianego polskiego rejsu dookoła świata Władysława Wagnera, na jego „Zjawach”. Podczas kilkudniowego spotkania planowane są także wejścia zgłoszonych jachtów do Pucka i Jastarni, na Hel, oraz do Górek Zachodnich, z ewentualnym prologiem na Bornholmie. Zgłoszenia udziału w Zlocie 100 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każdy z uczestników przybywa na własny koszt, a Bracia Wybrzeża - zgodnie z celami statutowymi Bractwa - pracują społecznie przy organizacji Zlotu (…). Miejmy nadzieję, że w Zlocie nie zabraknie Szczecińskiej Messy Bractwa Wybrzeża, oraz jachtów i żeglarzy szczecińskich i zachodniopomorskich?

Zdjęcia: Wiesław Seidler.
Informacje – materiały prasowe, m.in. Biul. Gosp. Morskiej i „Żagle”

Początek strony