ZOZZ header

Zrobiliśmy to bisDo mety w Hobart jeszcze 3.000 mil morskich, ale zmęczona chociaż szczęśliwa załoga "Katharsis II" odbiera już gratulacje z kraju i ze świata, po pierwszym w dziejach żeglugi zamknięciu jachtem pełnej pętli wokół kontynentu Antarktydy, i to poniżej równoleżnika 62 stopni S!!! Tak gratulował m.in. Waldemar Heflich, komentator żeglarski dla międzynarodowych stacji TV, redaktor naczelny magazynu "ŻAGLE":

"...Wspaniała informacja. Pętla wokół Antarktydy w rejsie poniżej szerokości 60S, to jedno z największych osiągnięć współczesnego światowego jachtingu oceanicznego. Wyrazy największego uznania dla kapitana Kopera i załogi Katharsis II. Brawo Polscy żeglarze...". Dołączamy się do gratulacji (WS)

 

Pozdrawiam w imieniu zmęczonych, ale szczęśliwych żeglarzy "Katharsis II". Po 87 dniach, od startu rejsu w Kapsztadzie, oraz 74 dniach żeglugi przez lodowe wody Antarktyki zamknęli pętlę wokoło kontynentu Antarktydy. Tak blisko najzimniejszego kontynentu Ziemi nie dokonał tego jeszcze nikt. Ale wyprawa trwa dalej. Przed kapitanem Koperem i jego załogą jeszcze 3.000 mil ciężkiej żeglugi do mety Wyprawy w Hobart w Australii. Trzymamy kciuki! (relacja  J.J. Cieliszak (501-150-007) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji o Wyprawie: strona www: http://antarcticcircle60s.pl/
Bieżący tracking jachtu: http://antarcticcircle60s.pl/tracking/

 20.03.2018,   Katharsis II na Morzu Wspólnoty. 87 dni i 12.700 mil od startu Wyprawy
20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego)  - jacht Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył kontynent Antarktydy, zamykając pętlę na pozycji: 62 stopnie 00.28’ szerokości geograficznej południowej i 064 stopni 53,66’ długości geograficznej wschodniej. Wykonanie pełnej pętli po wodach Antarktyki - zajęło polskim żeglarzom: 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non-stop cały czas płynąc na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Takiego wyczynu do tej pory nie udało się nikomu na świecie.
Głównym celem Wyprawy kapitana Kopera było okrążenie Antarktydy  po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej) . Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała już  12700 mil morskich, w tym 10400 mil żeglując non-stop po przybrzeżnych wodach Antarktydy.
Podczas dzisiejszej łączności satelitarnej Kapitan Mariusz Koper przekazał:
"Podstawowym wyzwaniem naszej Wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym i non-stop  kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie i tak daleko na południe. Wygląda na to, że całą antarktyczna pętlę wykonaliśmy nie tylko jak zakładał plan, to jest poniżej 60 stopnia szerokości południowej - ale na południe od 62. stopnia.  Podczas naszej żeglugi wokoło kontynentu Antarktydy mieliśmy co prawda podczas sztormu na Morzu Davisa jedno wyjście na północ poza 62. równoleżnik, ale cofnęliśmy się i wróciliśmy na południe od 62. stopnia. Czyli dokonaliśmy pełnego okrążenia kontynentu Antarktydy poniżej (na południe) od 62 stopnia S. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.  Ale to jeszcze nie jest koniec Wyprawy. Ze szczytu musimy jeszcze wrócić. Przed nami kolejne 3000 mil do portu w Hobart. Na świętowanie sukcesu przyjdzie jeszcze czas. Ciągle jesteśmy w Antarktyce, zdani tylko na siebie, tysiące mil morskich od najbliższego portu. Przez najbliższy tydzień nadal będziemy musieli wypatrywać gór lodowych i zwalniać w nocy. Księżyc jest w nowiu i przy zachmurzeniu widzimy to co przed dziobem tylko przez kamery termowizyjne i radar. Gdy zaczyna padać nie widzimy praktycznie nic. Musimy być ciągle skupieni, by bezpiecznie dopłynąć do Hobart na Tasmanii. Ale zrobiliśmy to po co tu przypłynęliśmy. Dziękujemy za wszystkie życzenia". - Mariusz Koper, i cała załoga Katharsis II

Opracował: J.J. Cieliszak (501-150-007) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Źródło: "Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl".
Więcej informacji o Wyprawie: strona www: http://antarcticcircle60s.pl/

 Bieżący tracking jachtu: http://antarcticcircle60s.pl/tracking/

Początek strony