ZOZZ header

morskie centum naukiWojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zatwierdził już projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie - poinformowały służby prasowe wojewody. Placówka akcentująca morską tradycję naszego miasta ma powstać do 2021 roku. Wśród licznych eksponatów, wystaw i prezentacji nie zabraknie też m.in. żeglarstwa (czytaj więcej).

"Cieszę się z tej inwestycji, bo oznacza ona, że Szczecin zwraca się w kierunku Odry, że stopniowo zagospodarowywane są tereny na Łasztowi. Mam nadzieję, że Centrum stanie się kolejną ikoną Szczecina, stolicy województwa zachodniopomorskiego" - powiedział Wojewoda.

Decyzja wojewody, obok pozwolenia na budowę budynku placówki, dotyczy także kwestii technicznych, m.in. przyłączy wodociągowych, elektroenergetycznych, kanalizacji, wykonania ciągów komunikacyjnych dla pieszych i oświetlenia terenu. Multimedialne Centrum ma powstać na Łasztowni. Naukowo-edukacyjna placówka będzie akcentowała morską tradycję miasta. Finalna koncepcja artystyczna wystaw Centrum ma powstać do końca czerwca b.r. W jej ramach opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.

Bryła ma przypominać kadłub statku. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta na Łasztowni. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla muzeum morskiego. Centrum ma się składać z trzech kondygnacji. Na przestrzenie ekspozycyjne będą przeznaczone ok. 3 tys. m kw. Ma się tam znaleźć wystawa stała oraz wystawy czasowe. Według szacunków będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Multimedialne Centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ale w 2017 r. radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego - Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Całość ma powstać do 2021 r. i kosztować ponad 80 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa.

Źródło: PAP 07.03.2018

Początek strony