ZOZZ header

Allie 2018 PoZZDwa jachty – „Allie” i „Tornado”, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Organizuje go, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja b.r. w Gdyni, a jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia. Do udziału w wyprawie zapraszają „każdego, kto kocha morze i jest gotów na wielką morską przygodę”. Możesz dołączyć do załogi! (czytaj więcej)

 

– Jesteśmy żeglarzami i to dla nas najbardziej oczywisty sposób, by włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości – mów Leopold Naskręt, sekretarz Zarządu PoZŻ i skipper jednego z dwóch biorących udział w rejsie jachtów. – Każdy jacht będzie miał inną trasę. „Allie” (na zdjęciu) popłynie drogą północną, a „Tornado” południową. Uczestnicy rejsów mogą liczyć nie tylko na fascynujące wrażenia żeglarskie, ale i piękne krajobrazy oraz możliwość dotarcia do miejsc, w których swoją obecność zaznaczyli nasi rodacy. Polacy byli i są we wszystkich miejscach, do których dotrzemy. Walczyli na frontach II wojny światowej, żyli i mieszkali na obczyźnie, zajmowali się kupiectwem, budowali porty. Popłyniemy ich śladami.

Drogą północną będzie płynął „Allie”, na którego pokład na każdym z 15 etapów rejsu i trasie 7,5 tys. mil morskich, poza dwuosobową załogą, może wsiąść trójka uczestników. Trasa wiodła będzie z Gdyni, m.in. przez Bornholm, Szkocję, Spitsbergen, Irlandię, Grenlandię, Islandię. Na południe skieruje się „Tornado”, który przemierzy 9,5 tys. mil morskich. Jacht z kapitanem i dwoma załogantami oraz ośmioma uczestnikami na każdym z etapów, dotrze m.in. do portów Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Maroka, Gibraltaru, Holandii. Rejs podzielony jest na 22 odcinki; w sumie w całym przedsięwzięciu może wziąć udział 220 osób.

Jako, że wyprawa nawiązuje do rocznicowych obchodów niepodległej Polski, na akwenach i w miejscach pamięci szczególnych w jej historii, załogi jachtów złożą wieńce i wiązanki kwiatów. W odwiedzanych portach i miejscowościach, będą dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne, osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków, ich przedsiębiorczości i kreatywność. – Pierwsi chętni już się do nas zgłaszają – mówi Leopold Naskręt. – Ale wciąż są wolne miejsca na poszczególne etapy. W rejs może popłynąć osoba, która ukończyła 18 lat. Zapraszamy.

Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie rsbc.pl. Są tam także informacje o wolnych miejscach i kosztach. Oferta skierowana jest do każdego, kto kocha morze i jest gotów na wielką morską przygodę. Organizacje będące sygnatariuszami porozumienia, które współorganizują rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” to: Jachtklub Morski „Roda”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, Akademia Marynarki Wojennej, Fundacja Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Liga Morska i Rzeczna, Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum „Stella Maris”, Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info

Na zdjęciu – s/y „Allie” - jeden z dwóch jachtów, które wezmą udział w rocznicowym rejsie.
Materiał i foto: zeglarski.info Bull. Gospodarka Morska

Początek strony