ZOZZ header

tomasz chamera 13 01 2018 1b923320 855x590Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje pierwszy miesiąc nowego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych.

Drodzy przyjaciele Żeglarze,

Za nami pierwszy miesiąc jakże ważnego roku dla polskiego żeglarstwa. Na początku stycznia delegacja Polskiego Związku Żeglarskiego wzięła udział w spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy ze środowiskiem sportowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie spotkania każdy ze związków sportowych, w tym także PZŻ, otrzymał okolicznościowy Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który ma być wręczony "w uznaniu wybitnych osiągnięć sportowych w roku stulecia odzyskania niepodległości". W związku z tym to trofeum będzie przeznaczone dla żeglarza, załogi lub wydarzenia, które w roku 2018 szczególnie wyróżni się, osiągając wyjątkowy sukces.

W aspekcie sportowym nasze oczy zwrócone będą w tym roku głównie w stronę duńskiego Aarhus, gdzie w pierwszej połowie sierpnia nasi reprezentanci będą walczyli o pierwsze kwalifikacje na igrzyska olimpijskie, które w 2020 roku odbędą się w Tokio. Nie sposób nie wspomnieć o pierwszych sukcesach polskich zawodników w obecnym sezonie. Podczas regat Pucharu Świata w Miami drugie miejsce zajęły nasze mistrzynie świata w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska. Sezon efektownie rozpoczęli również bojerowcy, którzy szukają lodu i czynią przygotowania do zbliżających się mistrzostw świata oraz Europy. Część naszych zawodników ma już za sobą kilka startów, w tym jeden szczególnie udany, gdzie w szwedzkim Kisangsfjarden całe podium zajęli Polacy - wygrał jedenastokrotny mistrz świata Karol Jabłoński, a za nim uplasowali się Tomasz Zakrzewski oraz Łukasz Zakrzewski.

Styczeń obfitował także w kilka ważnych spotkań. Odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu PZŻ, podczas którego kontynuowaliśmy dyskusję w zakresie strategii działalności Polskiego Związku Żeglarskiego na lata 2018-2021. Podjęliśmy kilka ważnych decyzji oraz dyskutowaliśmy o tematach i zagadnieniach, które omówiliśmy na pierwszym Konwencie Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Konkurencji Priorytetowych tj.: działalność w zakresie sportu, żeglarstwa śródlądowego i morskiego, upowszechniania i promocji żeglarstwa, szkolenia i egzaminowania oraz majątku i inwestycji PZŻ oraz współpraca na linii PZŻ - okręgowe związki żeglarskie.

Wspomniany Konwent zrealizowany w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk okazał się niezwykle produktywny. Był on doskonałą okazją do wsłuchania się w potrzeby i problemy z jakimi spotykają się okręgowe związki żeglarskie. W środowisku nie brakuje głosów popierających takie otwarcie. Polski Związek Żeglarski ma być organizacją coraz bardziej istotną dla środowisk żeglarskich, postrzeganą jako reprezentant wobec działań związanych z rozwojem i promocją żeglarstwa. Podobne oczekiwania panują wśród lokalnych działaczy, którzy zauważają poszczególne inicjatywy Zarządu. W ostatnich miesiącach odbył się szereg wydarzeń i spotkań, owocujących choćby decyzjami prowadzącymi do modernizacji ośrodka w Trzebieży, budowy nowego zaplecza dla gdyńskiej Mariny.

Zainicjowane przeze mnie i Zarząd spotkania służą między innymi przyjrzeniu się sytuacji lokalnych organizacji. Od kilku miesięcy konsekwentnie rozwiązywane są trudne kwestie dotyczące dotychczasowej działalności Związku, jak choćby temat ośrodka w Trzebieży. Także i sytuacja dookoła OZŻ-ów, zgodnie z planem, jest wnikliwie analizowana i zostanie poprawiona. Liczę, że podczas kwietniowego Sejmiku sprawozdawczego będziemy mogli przedstawić szczegóły w tym zakresie.

W minionym miesiącu poczyniliśmy kolejny krok, który przybliża nas do rozpoczęcia prac modernizacji Portu jachtowego Trzebież, podpisując umowę z wykonawcą całego projektu. Port, jako składnik majątku Polskiego Związku Żeglarskiego, musi odbudować swój mocno nadszarpnięty w ostatnich kilkunastu latach wizerunek. Modernizacja obiektu stanowi jeden z najważniejszych punktów na liście priorytetów naszej działalności.

Za nami także posiedzenie Komisji Sportu PZŻ, na którym dużo czasu poświęcono krajowemu systemowi rywalizacji sportowej oraz problematyce sportu młodzieżowego w Polsce. Najważniejszą poruszoną kwestią była strategia działalności w poszukiwaniu i zarządzaniu talentami. To z nich mają wyrosnąć przyszli mistrzowie. Najważniejsi są ci, którzy są jeszcze w początkowym etapach żeglowania na wielu akwenach naszego kraju, bo to oni za kilka lat będą nas reprezentować na arenach międzynarodowych. Musimy zastanowić się co zrobić, żeby zawodnicy już od najmłodszych lat wychowani byli w kulturze sportowej i wiedzieli jakie są możliwości rozwoju oraz dalszej kariery żeglarskiej.

Pod koniec stycznia uczestniczyłem w spotkaniu Zarządu EUROSAF w Royal Malta Yacht Club, które odbyło się przy okazji Race Officials Exchange, flagowego programu EUROSAF. Miała na nim miejsce cenna wymiana poglądów w kierunku inspiracji rozwoju młodych kadr sędziowskich, a także zajęcia praktyczne i teoretyczne. Ponadto Zarząd omówił strategię dotyczącą organizacji regat żeglarskich i współpracy z Narodowymi Związkami Żeglarskimi. Poza tym przedstawiono również program szkolenia najmłodszych o nazwie „Optimist on Tour”. W Polsce realizowaliśmy podobny program - „Energa Sailing”, a w minionym roku „Polsailing”.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie oraz współpracę w wielu kwestiach i zachęcam to tego, abyście nadal przedstawiali swoje wizje oraz pomysły. Wszyscy razem będziemy starali się żeglować dobrym kursem.

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera

Źródło www.pya.org.pl

Początek strony