ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/02/16/1 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/02/16/1 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

- Najpiękniejsza, warmińsko-mazurska – po koronę „Miss” krajowych marin nie mogła chyba sięgnąć inna kandydatka niż z regionu warmińsko-mazurskiego, ale deptała jej po piętach wybranka kujawsko-pomorska. Obie w internetowym głosowaniu Magazynu „Żagle” zebrały po ponad 50 tys. głosów (!), z małą przewagą mariny „Pod Dębem” znad jeziora Nidzkiego, nad drugą w rankingu mariną „Tazbirowo”.

Nieźle wypadły też nasze zachodniopomorskie mariny, których aż sześć znalazło się na liście wcześniejszych 36 finałowych nominacji, z czego w wyniku głosowania dwie znalazły się w pierwszej dziesiątce – Marina Club Szczecin (4. miejsce), i Kamień Pomorski (6. miejsce). Pozostałe to (w nawiasie miejsca finałowe): OSIR Wyspiarz Świnoujście (12.), Marina Solna Kołobrzeg (19.), „U Jermaka” (24.), i Lubczyna (30.). Gratulacje dla gospodarzy wszystkich finalistek, a do kolegów żeglarzy ze Szczecina mam jeszcze pytanie – kto wie, gdzie leży Marina „U Jermaka”? (ja też wcześniej nie wiedziałem, ani tam zresztą nigdy jeszcze nie byłem). Podpowiadam - to jedna z przystani nad jeziorem Lubie, chociaż z kolei kto z mieszkańców Szczecina wie, że takie jezioro – 19. wśród największych w kraju – jest w ogóle w naszym województwie?

- Żeglarz Roku– oprócz najbardziej prestiżowej nagrody Rejs Roku 2013 PZŻ, którą 7 marca odbierze w Gdańsku kpt. Ryszard Wojnowski, znamy też już podwójnego laureata dwóch innych rankingów na Żeglarza Roku 2013. Został nim kpt. Szymon Kuczyński, za samotne pokonanie Atlantyku 5-metrową łupinką „Lilla My”, wyróżniony tym tytułem przez Kapitułę Nagrody Fundacji Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, a także wybrany głosami internautów i czytelników Magazynu „Wiatr”. Dodatkowo decyzją w/w Kapituły specjalne wyróżnienie otrzymał również nasz szczeciński żeglarz – senior kpt. Wojciech Jacobson, za całokształt swoich żeglarskich dokonań - sam podsumował, że otrzymał nagrodę „Oldtimera 2013”. Dopiero w marcu dowiemy się jeszcze, kto zostanie Żeglarskim Kolosem 2013?

-Pantaenius Jacht Foto – zakończyło się zgłaszanie zdjęć do III edycji konkursu, teraz można jeszcze do 14 marca głosować internetowo na nagrodę publiczności, a najlepsze prace wyłoni jury, w którym jest m.in. „nasz” człowiek – Marek Wilczek ze Świnoujścia. Zwycięzców poznamy podczas kwietniowych Targów „Wiatr i Woda” w Warszawie, a nagrodzone prace wystawiane też będą w innych miastach (informacje na www.jachtfoto.pl).

- Komu Wiktorowicz 2014 – jeszcze tylko do 20 lutego br. można zgłaszać kandydatury do III edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Wyłonienie i ogłoszenie laureata nastąpi 28 lutego w Gdyni, a wręczenie nagrody na początku kwietnia br. w Warszawie. Laureatami dwóch poprzednich edycji Nagrody zostali kapitanowie – Janusz Zbierajewski (2012), i Tomasz Ostrowski (2013). (więcej na www.leszekwiktorowicz.pl).

- Olek przed USA – ma już do celu „tylko” kilkaset Mm, jest już ponad cztery miesiące w drodze, uparcie wiosłuje, ale od kilku tygodni Olek Doba krążył i błądził w pętli przeciwnych wiatrów. Potrzebuje naszej dobrej energii – czekamy na jego szczęśliwe lądowanie po amerykańskiej stronie Atlantyku. Olek, jesteśmy z tobą…

- Rok żeglarzy i …flisaków – jeszcze trwają różne zimowe gale, festiwale i szantowiska, ale
idzie wiosna, czas pomyśleć o …wodzie. Oprócz bogatego kalendarza regat miłośnicy masowych imprez mają np. na Pomorzu Zachodnim najpierw szczecińskie Dni Morza (13-15.06) i Dni Odry (11-13.07), potem Sail Świnoujście (15-17.08), a w Trójmieście Sail Gdańsk (04-06.07) i Żagle Gdyni (15-18.08). A może by tak spłynąć Wisłą albo Odrą z …flisakami? Na chętnych i odważnych czekają aż dwa flisy: wielki Wiślany czyli Królewski, na trasie z Ulanowa nad Sanem do Gdańska, w dn. 29.06–26.07 (więcej na www.flisacy.pl), i Flis Odrzański, na trasie ze Ścinawy do Szczecina, w dn. 3-13.07 (więcej na www.flisodrzanski.pl). Główną atrakcją obu są sosnowe tratwy budowane i spławiane przez flisaków z Ulanowa (ja też jestem z Ulanowa), ale do nich dołącza na trasie cała flotylla wagabundów, kajakarzy, żeglarzy i wodniaków (jak na zdjęciach). Do zobaczenia na flisie…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

{gallery}2014/02/16/1{/gallery}

Początek strony