ZOZZ header
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/02/07/2 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014/02/07/2 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Jednym z podstawowych statutowych zadań PZŻ jest zaszczepienie wśród najmłodszych dzieci pasji do wody i żeglarstwa, przy wsparciu ze strony różnych programów edukacyjno-szkoleniowych, finansowanych m.in. przez takich sponsorów, jak Grupa ENERGA. Właśnie od ub. roku realizowany jest szeroki, krajowy program Energa Sailing Edukacja, którego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i osobistego rozwoju oraz odkrywania własnych pasji. Partnerami drugiej edycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, a projekt realizowany jest na terenie sześciu polskich miast: Olsztyna, Warszawy, Krakowa i Gdyni, a od bieżącego roku także Szczecina i Poznania.
Cały program bazuje na porozumieniu pomiędzy PZŻ a powyższymi Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, które z kolei powierzają realizację programu regionalnym koordynatorom; takim koordynatorem dla Szczecina jest miejskie Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie, już skupiające ponad 400 dzieci i młodzieży. Teraz – dzięki programowi, dołączy do nich kolejna 100 dzieci w wieku 7-9 lat, które przejdą kilkumiesięczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie, zakończony półkolonią żeglarską i ogólnopolskimi regatami Optimistów, m.in. w Kamieniu Pomorskim. Dobry start do dalszej – nawet olimpijskiej – kariery żeglarskiej…

Nabór dzieci do programu już trwa, w tym 50 dzieci będzie przyjętych z naboru indywidualnego (informacje na www.edu.energasailing.pl), a reszta będzie wyłoniona w drodze konkursu dla zainteresowanych szkół podstawowych. Szkoły chcące uczestniczyć w programie wysyłają list motywacyjny, w którym odpowiedzą na pytanie „Dlaczego dzieci z mojej szkoły chcą uprawiać żeglarstwo z Energa Sailing?”. Termin nadsyłania listów upływa z dniem 16 lutego 2014 r. Listy należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Centrum Żeglarskie, ul. Przestrzenna 21, 70-800 Szczecin. Nauczyciele z wytypowanych pięciu szkół również przejdą bezpłatny kurs teoretyczny, po którym otrzymają uprawnienia instruktora nauczania początkowego PZŻ, potwierdzone certyfikatem.

Ostatnio, na terenie przystani Centrum Żeglarskiego, odbyła się specjalna konferencja prasowa nt. programu, z udziałem mediów i nauczycieli, opiekunów Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Założenia, cele i spodziewane efekty programu przedstawili Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska i dyrektor CŻ Łukasz Pundyk. Z ramienia ZOZŻ projekt prowadzi Jacek Kierzek, Przew. Komisji Sportu ZOZŻ i trener żeglarstwa sportowego, a za realizację i prowadzenie zajęć odpowiadają Jerzy Kaczor, Kier. Szkolenia CŻ, i instruktorzy CŻ - Joanna Kaczor, Wojciech Paluszkiewicz i Wojciech Zakrzewski; wszyscy też byli na konferencji i udzielali informacji (kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (91) 460-08-44, (91) 460-08-45, Jerzy Kaczor lub Weronika Bulicz).

Warto dodać, że tzw. patronami programu Energa Sailing będą znani żeglarze – olimpijczycy, członkowie kadry narodowej, a także olimpijskiego Energa Sailing Team Poland, w tym m.in. trójka naszych najlepszych zawodników SEJK Pogoń – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik (w Szczecinie), i Kacper Zimiński (w Poznaniu). Oni też będą uczestniczyć w zajęciach z dziećmi, dając najlepszy przykład, co można osiągnąć w żeglarstwie, zaczynając od pierwszego kroku na wodzie, na Optimiście, m.in. w programie Energa Sailing Edukacja…

Wiesław Seidler
Zdjęcia: Krzysztof Krygier i Wiesław Seidler

{gallery}2014/02/07/2{/gallery}

Początek strony