ZOZZ header

gdyniaW sobotę 24 marca 2018 r. na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni odbyła się IV Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa 2018. Na spotkaniu zorganizowanym przez PoZŻ pojawiło się prawie 200 uczestników, z całej Polski. Byli wśród nich także przedstawiciele szczecińskiej AM i ZOZŻ: Krzysztof Marcjan, Jędrzej Porada i Roman Drozdowski, wchodzący w skład Komitetu Organizacyjnego przyszłorocznej naszej kolejnej „Konferencji bezpieczeństwa w jachtingu”, która odbędzie się w dn. 12-13 kwietnia 2019 r. w Akademii Morskiej w Szczecinie, we współpracy z ZOZŻ (http://jacht.am.szczecin.pl/

Do auli Akademii Morskiej w Gdyni zjechali na sobotnie spotkanie słuchacze z całej Polski. Tegoroczna konferencja poświęcona była głównie „Podstawom bezpiecznego żeglowania”. Prowadzącym już po raz drugi był kapitan jachtowy i motorowodny, sekretarz Zarządu PoZŻ, koordynator Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej - Leopold Naskręt. Zanim konferencja całkowicie się rozpoczęła, wręczono kolejne wyróżnienia dla tych, którzy mieli wkład w pomorskie żeglarstwo (…)..

- Bezpieczeństwo było, jest i będzie jednym z najważniejszych aspektów żeglarstwa. Na śródlądziu, na morzu i podczas rywalizacji sportowej. Ten aspekt nie może być zapomniany i pominięty w naszej codziennej działalności. Dziękuję wszystkim prelegentom, którzy przybliżą nam nowości i przypomną to, co wspomaga żeglarskie bezpieczeństwo - powiedział na przywitanie prezes PZŻ Tomasz Chamera. - W przygotowaniach tej konferencji brali udział m.in. członkowie ekipy, która steruje Polskim Związkiem Żeglarskim. Cieszy obecność na sali młodzieży, to bardzo dobrze, że chcą się dalej uczyć. Ale szczególnie witamy nestorów, mających za sobą wiele mil morskich, zawsze gotowych do spotkań i dyskusji - stwierdził Bogusław Witkowski.

Jeśli chodzi o porządek głównych wystąpień to jako pierwszy głos zabrał oceanograf, meteorolog, informatyk, dziennikarz i fotograf, Marek Zwierz. Poruszonymi przez niego tematami były granice odpowiedzialności meteorologicznych państw, opowiedział, gdzie szukać prognoz, przedstawił modele matematyczne oraz wyjaśnił czym jest GRIB i Routing.

Skarbnik Polskiego Związku Żeglarskiego Jacek Pietraszkiewicz, który jest także szefem oraz prezesem działu badań i rozwoju polskiej firmy NAVSIM, rozwijającej technologie e-Navigation, podzielił się wiedzą na temat systemów używanych do celów lokalizacyjnych. GMDSS - przy okazji akcji poszukiwawczej jachtu „Sunrise”, a także systemów trackingowych Yellow Brick (YB), SPOT i inReach. Na koniec swojego wstąpienia wystosował prośbę, aby żeglarze pamiętali, że każde wezwanie pomocy to tak naprawdę prośba o to, by ratownicy przez kilka godzin ryzykowali dla nas swoje zdrowie i życie.
W dalszej kolejności swoje zagadnienia zaprezentował Jarosław Kaczorowski, kapitan jachtowy i motorowodny, trener żeglarstwa i sędzia żeglarski klasy państwowej. Zaczął on od wskazania różnic pomiędzy jachtem dzielnym a jachtem szybkim, a następnie przedstawił jak zachowywać się w czasie sztormu.

Wiktor Wróblewski, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa i motorowodny, czynny szkoleniowiec i egzaminator, członek zarządów PZŻ oraz fundacji CWM ZHP, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Łódzkim, mówił, że w nauczaniu żeglarstwa trzeba odpowiadać na współczesne wyzwania. A to oznacza współpracę, samodzielność i odpowiedzialność.

W sobotnim wystąpieniu brali także udział Konrad Lipski i Maciej Patoka. Prowadzą oni firmę Yacht Company, która specjalizuje się w kompleksowych usługach konserwacyjnych jachtów żaglowych i łodzi motorowych. Jednym z problemów, które poruszyli, było na przykład udzielenie konkretnych rad dotyczących tego, co zrobić z kadłubem dotkniętym osmozą. Natomiast związany z SKŻ ERGO Hestia Sopot Piotr Oleksiak, który pracuje w Katedrze Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, podkreślał w swoim wystąpieniu, że największą trudnością w zabezpieczaniu regat windsurfingowych jest ogromna flota, a nie np. zbyt silny wiatr.

Początkowo w programie wystąpień znajdował się także temat „Rejony szczególnie niebezpieczne dla żeglugi ze względu na zagrożenie piractwem”, który miał omówić prodziekan ds. morskich, współpracy i rozwoju na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, Przemysław Wilczyński. Niestety nie mógł on zaprezentować zapowiadanego tematu i w związku z tym - z innym tematem - zastąpiła go Milena Lachowicz. Psycholog kliniczny i sportowy, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku opowiedziała między innymi o warunkach i sposobach skutecznej komunikacji.

Jako ostatni głos zabrał kapitan żeglugi wielkiej, zastępca dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ds. operacyjnych, Janusz Maziarz. Przekonywał on o tym, że trzeba bardzo często mówić o bezpieczeństwie, bo wtedy SAR będzie miał mniej pracy. Poza tym, na podstawie statystyk, wykazał szereg uchybień żeglarzy, przez co ratownicy niejednokrotnie mają podczas swoich akcji utrudnione zadanie.

Organizatorem konferencji był Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Akademia Morska w Gdyni. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami były Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i Komisja Szkolenia PZŻ.

autor: pc/PZŻ

Początek strony