ZOZZ header

Kapitan Borhardt 2013Taka okazja zdarza się raz na 100 lat, i rzeczywiście na początek września br. nałożyło się tyle niezwykłych żeglarskich ważkich wydarzeń – szczecińskich, krajowych i polonijno-światowych - że nie wiadomo od czego zacząć? Podstawową okazją jest oczywiście 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, do czego nawiązują najważniejsze poniższe rocznicowe „newsy”, w tym m.in. setny dzień Rejsu Niepodległości „Daru Młodzieży”, czy rozpoczynający się w Gdyni polonijny Międzynarodowy Zlot Żeglarski, a na naszym podwórku powitanie Rejsu Odkrywców. Zacznijmy od Wałów Chrobrego i naszego rejsu…

 

- Opłynęli Bałtyk - Szlakiem Miast Partnerskich Szczecina!!! Witamy w domu! - to już w sobotę - 1 września 2018 - na nabrzeżu pasażerskim przy Wałach Chrobrego zakończy się niezwykła wakacyjna wyprawa pod nazwą "Rejsów Odkrywców - Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina", zorganizowana w ramach wiodącego w kraju Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, prowadzonego przez Wydział Edukacji UM i Pałac Młodzieży. Powitanie jednostek zaplanowane jest na godzinę 9.00. (czytaj więcej po sąsiedzku, na naszej stronie).

- Międzynarodowy Zlot Żeglarskiej Polonii – rano w piątek 31 sierpnia, na pokładzie „Daru Pomorza”, nastąpiło uroczyste otwarcie Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot potrwa do 5 września. Przypomnę, że spotkania żeglarzy polonijnych, głównie z USA i Kanady, gościły też w Szczecinie, w latach 1997 (z okazji 1000-lecia Gdańska), i w 2007 (z udziałem w szczecińskich TTSR’2007), m.in. z rejsami na „Kapitanie Głowackim”  (więcej o Zlocie w załączeniu, do pobrania).

- To już 100 dni Rejsu Niepodległości - setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży „Daru Młodzieży” - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie już 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin – na zdjęciu, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się załogi szkolne, składające się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów gdyńskiej AM i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Przypomnę, że praktycznie w każdym etapie rejsu są na pokładzie młodzi ludzie ze Szczecina i Pomorza Zachodniego (w tym wspomniani słuchacze średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia), ale niestety nie ma praktykantów ze szczecińskiej AM (pełniejsza relacja na stronie gospodarkamorska.pl, z dn. 29.08.2018).

- „Fryderyk Chopin” wraca do Szczecina – za nami, bez wątpienia, jedne z najbardziej udanych „tolszipów”, kiedy podczas finału TTSR’2018 w holenderskim Harlingen oficjalna młodzieżowa reprezentacja Szczecina zdobyła tytuł „The best crew in the parade”, a „Fryderyk Chopin” zakończył regaty na 2. miejscu w klasie A, natomiast „Dar Szczecina” zajął 3. pozycję w klasie C. To ogromny sukces naszej Reprezentacji i naszego Szczecina! Gratulujemy!!! Reprezentacja wróciła do kraju autokarami, „Dar Szczecina” i „Urtica” wracają dopiero 1 września po Rejsie Odkrywców (czytaj wyżej), a „Fryderyk Chopin” zostanie powitany w porcie macierzystym czyli w Szczecinie jeszcze później, dopiero we wtorek 4 wrześnie o g. 14:00, przy Wałach Chrobrego (jak wielokrotnie wcześniej – na zdjęciu).

- Setne urodziny „Kapitana Borchardta” - jest „najmłodszym” w polskiej flotylli żaglowców szkolnych, a równocześnie jednym z najstarszych w świecie pozostającym w czynnej służbie. Na swoje 100 (!) urodziny zaprasza w dn. 8-9 września br, na pokładzie i w Starej Rzeźni (o czym jeszcze napiszę bliżej). Przypomnę, że od roku portem macierzystym żaglowca jest Szczecin (zastąpił Gdańsk), a na swoim pokładzie gościł już kilkakrotnie zarówno młodzieżową szczecińską „tolszipową” reprezentację (jak na zdjęciu), a także laureatów Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, jak w kończącym się rejsie do Miast Partnerskich Szczecina. Na razie – życzymy 200 lat, 200 lat…!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

ZOBACZ: Gdynia 2018-Zlot Polonii.doc

Początek strony