ZOZZ header

Fot. Chris RockOd 9 do 12 sierpnia br. w Marinie Gdynia odbędą się renomowane Targi Sportów Wodnych „WIATR i WODA na wodzie”. To już 13. edycja jedynej takiej imprezy w Polsce, podczas której można w jednym miejscu – na wodzie i w halach - zobaczyć najpiękniejsze jachty i luksusowe łodzie motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski. Tradycyjnie nie zabraknie też akcentów szczecińskich i zachodniopomorskich; jednym z gośćmi specjalnych targów będzie m.in. Szymon Kuczyński, żeglarz samotnik, instruktor i popularyzator żeglarstwa, którego niedawno witaliśmy w Kamieniu Pomorskim, po powrocie z rekordowego samotnego rejsu non-stop dookoła świata (o czym pisałem). Na stoisku stoczni Northman Szymon zaprezentuje swój jacht „Atlantic Puffin”(Maxus 22), którym dwukrotnie opłynął świat (WS).

Głównym celem Targów „WIATR i WODA na wodzie” jest promocja idei żeglarstwa morskiego i sportów wodnych, a przy tym umożliwienie amatorom wodnej rekreacji oceny walorów jachtów, łodzi motorowych i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku - na wodzie. W tegorocznych Targach udział weźmie blisko 130 wystawców, w tym wystawiające się po raz pierwszy firmy: Yacht Covers, PHU Perfekt, Cirrus Aircraft, D-Boat, Trolling Boats oraz Decathlon. W gdyńskiej Marinie zobaczymy ponad 120 jednostek, a w halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu znajdziemy produkty firm oferujących akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. Będą również organizatorzy czarterów oraz media.

Tegoroczne Targi będą edycją szczególną pod względem promocji polskiej branży jachtów i łodzi na zagranicznych rynkach. Potencjał polskiego przemysłu jachtowego dokładnie poznawać będą podczas Targów uczestnicy Misji Study Tour - kontrahenci i dziennikarze z branży jachtów i łodzi, główni odbiorcy naszych jachtów, m.in. z Federacji Rosyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Planowane są testy jednostek, spotkania biznesowe z przedstawicielami branży, konstruktorami i mistrzami sportów wodnych z Polski, a także konferencja prasowa „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”.

Spotkania ze znakomitymi żeglarzami i pokazy
Wizyta na targach to okazja do spotkania ze znakomitymi żeglarzami. O żeglarstwie i swoich przygodach opowiadać będzie Kapitan Krzysztof Baranowski, autor koncepcji i animator budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, twórca Szkoły pod Żaglami, oraz autor wielu niezwykłych opowieści o przygodach na morzu. Redakcja „Żagli” zaprosi ponadto na spotkanie z Mariuszem Koperem i Hanną Leniec, którzy w załogowym rejsie jachtem „Katharsis II” opłynęli Antarktydę szlakiem wód przybrzeżnych. Z gośćmi Targów spotka się także Szymon Kuczyński, żeglarz samotnik, instruktor i popularyzator żeglarstwa, który niedawno wrócił z samotnego rejsu dookoła świata. Na stoisku stoczni Northman Szymon Kuczyński zaprezentuje swój jacht „Atlantic Puffin”(Maxus 22) (na zdjęciach), którym dwukrotnie opłynął świat. W basenie Mariny odbywać się będą ponadto pokazy technik ratowniczych przygotowane przez Pomorskie WOPR.

Nominacje i nagrody na Targach WIATR i WODA na wodzie
Podczas zbliżających się Targów już po raz dziewiąty przyznana zostanie nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie Gdynia YACHT Design, który powołano, by promować doskonałe wzornictwo w branży sportów wodnych. Idea Konkursu doskonale wpisuje się w strategię Gdyni, która jest miastem innowacji, ciekawego wzornictwa i dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Jury dokona wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego, prezentowanego na Targach (…) Laureatów Konkursu poznamy trzeciego dnia Targów, kiedy zostaną też ogłoszone nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce - Polish Yacht of the Year 2019”, organizowanym przez redakcję „Żagli”.
Tegoroczne Targi potrwają od czwartku do niedzieli - od 9 do 12 sierpnia 2018 r. - w godz. 11.00-18.00; uroczyste otwarcie Targów odbędzie się w czwartek o godzinie 13.00.
Bilety w cenie: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 18 zł dostępne będą na miejscu w targowych kasach i na stronie twojbilet24.pl

Źródło: Biul. Gospodarka Morska: 02.08.2018

Zdjęcia: Wiesław Seidler

 

Początek strony