ZOZZ header

07D 0945 30f4303c 855x590Podczas rozegranej w Szczecinie w dn. 28-29 bm. drugiej rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction, ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem, wygrywając cztery z 9 wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club, i Legia Warszawa Pawluk Racing. Brawa dla naszej szczecińskiej załogi!!! Kolejne regaty odbędą się w dn. 18 i 19 sierpnia, także na naszych wodach, w Świnoujściu, podczas Świnoujście Sails Festiwal (WS) 


Po pierwszej rundzie ligi Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ, która odbyła się dwa tygodnie temu w Gdyni, głównymi faworytami do zwycięstwa były dwa wiodące zespoły: Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (Szymon Jabłkowski), i Jeziorak Yacht Club (Karol Górski). Sternicy obu klubów zapowiadali ostrą walkę i wzajemne „pilnowanie się” w Szczecinie, ale na wodach jeziora Dąbie pogodzili ich gospodarze z Pogoni Szczecin, obejmując prowadzenie od pierwszej kolejki i utrzymując je do końca regat.

Podczas dwóch dni regat rozegrano łącznie 18 wyścigów, w upalnych i słabo wiatrowych warunkach. Stawka była bardzo wyrównana i po pierwszym sobotnim dniu, załogę z miejsca dziewiątego do liderów dzieliło raptem 5 pkt. Jest to różnica, którą można nadrobić nawet w jednym wyścigu. Niedziela powitała wszystkich silniejszym wiatrem i walka nabrała jeszcze więcej wigoru i emocji. Po złym początku doskonale zaczęła pływać stołeczna Legia z Kubą Pawlukiem za sterem wygrywając dwa wyścigi z rzędu. Straty z wyścigu nr 5 nadrabiali też Olsztynianie, zbliżając się do liderujących Pogoni i Jezioraka. W efekcie przed ostatnim 18. wyścigiem, na starcie stanęły cztery czołowe załogi, dla których był to wyścig decydujący o kolejności i obecności na podium. Dramatyzmu sytuacji dodał fakt, że wiatr zdecydowanie osłabł i wyścig rozegrano dopiero po 45-minutowej przerwie.

Ze startu najlepiej wyszła Legia przez Jeziorakiem i Pogonią. Najgorzej wystartował Olsztyn, otrzymując karę dodatkowego obrotu. Na górnym znaku prowadziła Legia powiększając przewagę, ale tuż za nimi był Jeziorak, Pogoń i szybko goniący Olsztyn. Olsztynianie szybko żeglując wyprzedzili dwa zespoły ale nie dali rady dogonić prowadzącej Legii i zajęli 2. miejsce, które w efekcie spowodowało spadek w klasyfikacji na 4. pozycję. Pogoń rzutem na taśmę wyprzedziła Jeziorak zajmując 3. miejsce w wyścigu i zapewniając sobie zwycięstwa w klasyfikacji końcowej regat! „To były bardzo wyrównane regaty, cieszę się, że na naszych domowych wodach udało się wygrać. Nie byliśmy gościnni ale taki jest sport”– śmiał się Łobodziec, sternik Pogoni. „Dziękuję mojej załodze, to ich sukces, a dla mnie wielka przyjemność z nimi żeglować. Za trzy tygodnie w Świnoujściu powalczymy znowu !” (…)

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Szczecinie i Świnoujściu jest to flota sześciu jachtów TOM28 (…). Na jeziorze Dąbie startowało 12 załóg, w tym tylko jedna szczecińska – SEJK Pogoń. Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour), przy współpracy PZŻ i Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno promocyjnych Projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie, w ramach POIiŚ 2014-2020 współfinasowanego przez Unię europejską, ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów. Partnerami regat są: D.A.D – Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva. Partnerem  technologicznym regat jest SAP Polska.

Regaty można oglądać i analizować pełne wyniki w internecie na platformie SAP Sailing AnaliticsSAP Sailing Analitics: https://polishleague2018.sapsailing.com Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Kontakt do organizatorów: Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: (783) 008-383 Maciej Cylupa
Informacja prasowa - Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Gliwice, 30.07.2018

Zdjęcia: Marek Wilczek, www.ligazeglarska.pl 

Początek strony