ZOZZ header

Optymisty 02Nikt nie rodzi się genialnym taktykiem regatowym czy świetnym sternikiem. Nasi utytułowani sportowcy długo i ciężko pracują na swoje krajowe i międzynarodowe sukcesy. To dlatego edukacja i promocja żeglarstwa wśród najmłodszego pokolenia jest tak ważna.

Stworzenie odpowiednich warunków szkolenia, jego programu i atmosfery, to nie łatwe zadanie. W ubiegłym roku powstał jednak program dla szkół i klubów żeglarskich – „Dinghy Skipper Program”, dedykowany właśnie najmłodszym. Już pierwszy rok 2017 działania programu pokazał jak bardzo jest to rozwojowy projekt (czytaj więcej)
W ramach Programu 2017 szkoliło się łącznie ponad pięciuset uczestników w całej Polsce. Oparty na standardach ISSA ( Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich w Polsce ) program zakłada promocję żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży z naciskiem na poziom wyszkolenia, bezpieczeństwo, rozwój osobisty oraz podnoszenie wartości związanych z ochroną środowiska i ekologią. Autoryzowane szkoły ISSA organizują kursy, szkolenia, biorą udział w regatach w ramach żeglarskich imprez – ( Festiwale Żagli ISSA ) i integrują środowisko młodzieży w atmosferze żeglarskiej edukacji.

Najmłodsi adepci żeglarskiej sztuki w ramach szkolenia uzyskują certyfikaty na trzech poziomach zaawansowania, szkoląc się na mieczowych jachtach śródlądowych ( dinghies ) oraz kilowych morskich otwarto pokładowych ( keelboats ) W systemie szkoleniowym na podstawowych poziomach nauki nie ma rozbudowanego, przeładowanego teorią egzaminu. Instruktorzy sami rzetelnie dokonują oceny uczestników kursu nie stwarzając dodatkowych sytuacji stresowych a jednym z głównych kryteriów oceny, poza wiedzą i umiejętnościami, jest zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i zdolność logicznego myślenia na wodzie.

Autor: Dinghy Skipper Program

Dla najbardziej aktywnych szkół federacja ufundowała atrakcyjne nagrody. Najlepsi mogą liczyć nie tylko na gadżety i prezenty, sprzęt czy wyposażenie żeglarskie, ale przede wszystkim na udział podopiecznych w bezpłatnych obozach i zgrupowaniach w kraju i zagranicą - m.in. w Danii podczas “The Class Optimist Baltic Regatta Alliance Bornholm”. Główna nagroda jest absolutnie wyjątkowa. To bezpłatny udział w obozie treningowym i regatach odbywających się w Chinach w ramach International Optimist Training Camp w Qingdao w Chinach. To wyróżnienie możliwe jest dzięki podpisanej 12 sierpnia 2017 r współpracy pomiędzy Międzynarodowym Stowarzyszeniem Szkół Żeglarskich ISSA a Centrum Sportów Żeglarskich w Qingdao. Kontrakt dotyczy wymiany młodzieży uprawiającej żeglarstwo. Zgodnie z umową Qingdao będzie gościło grupy młodzieży z krajów w których działa ISSA. Pierwsza grupa objęta programem pochodziła właśnie z Polski. W tym roku grupa młodych chińskich żeglarzy odwiedziła z kolei nasz kraj biorąc udział szkoleniach na obozach treningowych i w regatach organizowanych przez partnerów programu.

Pozostaje trzymać kciuki za tegoroczną edycję „Dinghy Skipper Program” 2018 i liczyć na coraz większy udział szkół żeglarskich i klubów w edukacji dzieci i młodzieży w naszym kraju.
Więcej na http://issa.com.pl/issa-dinghy-skipper/

Autor: Dinghy Skipper Program 2018-06-25

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Początek strony