ZOZZ header

1 KB PEM 2018Tydzień temu na Łasztowi pożegnany został gorąco Morski Ambasador RP i Szczecina, czyli żaglowiec szkolny STS „Dar Młodzieży”, z załogantami z całej Polski, opuszczający kraj w wielkim Rejsie Niepodległości i ruszający na wokółziemski krąg (o czym pisałem), a teraz – w sobotę 23 bm. – podobne pożegnanie odbyło się przy Wałach Chrobrego. Co prawda młodzi bohaterowie sobotniego pożegnania (na zdjęciach) – uczniowie ze szczecińskich Szkolnych Kół Edukacji Morskiej – nie popłyną dookoła świata, a „tylko” dookoła Bałtyku, tym nie mniej ich niezwykły „Rejs Odkrywców” też wpisuje się w krajowy program żeglarskich wypraw uświetniających narodowy Jubileusz 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Nasza wyprawa to blisko 200 uczniów i nauczycieli ze szczecińskich szkół, dwa miejskie jachty z Centrum Żeglarskiego – „Dar Szczecina” i „Urtica”, i wyczarterowany żaglowiec STS „Kapitan Burchardt”, a wszystko w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, oraz miejskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY”, i, co podkreślają m.in. stroje załogantów. Przed nimi wakacyjny, rocznicowy, promocyjny i szkoleniowy rejs Szlakiem Miast Partnerskich Szczecina. Pomyślnych wiatrów! (czytaj więcej).

Barwne i niecodzienne pożegnanie młodych „odkrywców” zgromadziło na Nabrzeżu Jana z Kolna sporo ich rodzin i kolegów, a także wielu innych miłośników żagli, gości i oficjeli, na czele z prezydentami Szczecina – Piotrem Krzystkiem i Krzysztofem Soską, dyrektor Pałacu Młodzieży Elwirą Rewcio, oraz wieloletnim opiekunem Programu i koordynatorem całej wyprawy inspektorem Grzegorzem Janowskim, z Wydziału Oświaty UM. Tradycyjnie żeglarska uroczystość rozpoczęła się od ceremoniału podniesienia Biało-Czerwonej na wszystkich trzech jednostkach, w trakcie Hymnu Narodowego odegranego przez żeńską orkiestrę „Olimpia”. Następnie kierownik wyprawy kapitan-senior Mieczysław Ircha zameldował prezydentowi miasta gotowość załóg do wypłynięcia, i z kolei odebrał od prezydenta specjalne dyplomy okolicznościowe (na zdjęciach), które z przesłaniem od Miasta Szczecina będą wręczane w miastach partnerskich tamtejszym władzom i samorządom. Po emocjonalnym pozdrowieniu i pożegnaniu młodych żeglarzy przez prezydenta Piotra Krzystka, jeszcze na nabrzeżu, pierwsze załogi wróciły na jachty, po czym „Dar Szczecina” i „Urtica” ruszyły w drogę, robiąc rundę honorową u burty „Kapitana Borchardta” (na zdjęciach). Żaglowiec ruszył później za nimi, teraz przed wszystkimi nadbałtyckie „wolne światy i wolne kraje”…


Całość tej fascynującej morskiej przygody odbędzie się podczas wakacji, w podziale na dwie części i cztery etapy rejsu, w tym pierwsze dwa w okresie od 23 czerwca do 20 lipca, na trasie Szczecin – Kłajpeda - Gdańsk – Esbjerg, i kolejne od 13 do 31 sierpnia, na trasie Rostok – Arhus – Malmo - Szczecin, z autokarowymi podmianami młodzieżowych załóg w kilku portach etapowych. Łącznie w wyprawie weźmie udział blisko 200 osób – uczniów szczecińskich szkół i nauczycieli – Opiekunów SKEM, oraz kapitanów i kadry oficerskiej CŻ. Przed nimi 56 dni żeglugi i ponad dwa tys. mil morskich, wrócą do Szczecina – z załogantami czwartego etapu – dopiero 1 września. Warto dodać, że w międzyczasie, w okresie od 21 lipca do 12 sierpnia, „Dar Szczecina” i „Urtica” dołączą do międzynarodowej flotylli regat TTSR’2018, dla odmiany z młodzieżową oficjalna reprezentacją Szczecina na pokładach…


Realizatorem i koordynatorem Rejsu Odkrywców jest Pałac Młodzieży, natomiast patronuje i dofinansowuje całość Gmina Miasto Szczecin, stąd też rocznicowy, promocyjny i partnerski charakter wyprawy, na trasie której jest m.in. siedem portowych miast partnerskich Szczecina – Kłajpeda, Esbjerg, Bremehaven, Lubeka, Rostock, Greifswald i Malmö. Wszędzie tam odbędą się umówione wcześniej spotkania z gospodarzami, którym wręczone zostaną wspomniane rocznicowe dyplomy, a nasi młodzi załoganci – jako reprezentacja Szczecina - zaproszą na pokład "Kapitana Borchardta" delegacje tamtejszej młodzieży, by zaprezentować im nasze miasto, zaprosić do nas i być może nawiązać dalszą współpracę.


- "Odwiedziny te będą okazją do ewentualnych dalszych wspólnych działań, między innymi w zakresie edukacji, wymiany młodzieży i wspólnych rejsów, programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk, itp.” - o czym informował Grzegorz Janowski. - „Mam nadzieję, że możecie na sobie polegać, że wiele się nauczycie, że zdobędziecie morskie doświadczenie. Życzę dobrych wiatrów, by nie płynąć na silnikach, tylko na żaglach. Wierzę, że będzie to rejs, który zapamiętacie na całe życie” – tak pożegnał młodych żeglarzy prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Wyruszyli w wielki rejs, ze „swoimi” kapitanami: Jurkiem Szwochem (”Dar Szczecina”), Tomkiem Andraszewiczem („Urtica”), i Wiesławem Drabikiem („Kapitan Borchardt”), i ze sprawdzoną od wielu lat pozostałą kadrą oficerską i wychowawczą z CŻ, z Programu i z Pałacu Młodzieży, w tym m.in. z Jolą Gałęzowską, Mietkiem Irchą, Wojtkiem „Bolo” Maleiką, Dorotą Klimek, Markiem Bryłą (na zdjęciach), i innymi, z wymianami młodzieży i części kadry w kolejnych etapach. Kontakt z organizatorami wyprawy: Monika Wilczyńska, Pałac Młodzieży - tel. (91) 422-52-61 wew. 36, tel. kom.(784) 095-909, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

 

Początek strony