ZOZZ header

pozycja jachtuRejs „Call of the Ocean” jest już na finiszu. Szymonowi Kuczyńskiemu żeglującemu samotnie dookoła świata, bez zawijania do portu, pozostaje około 150 mil morskich do końca rejsu. Prawdopodobny czas minięcia mety, którą stanowi falochron w Plymouth, to czwartek 17 maja w godzinach porannych (ok godzina 7-9), tak by wykorzystać wysoką wodę pływową w Plymouth.

Niestety prognozy pogody nie są sprzyjające i termin ten może ulec zmianie. Wiosna na północnym Atlantyku nie ułatwia żeglarzowi zakończenia wyprawy. Kilka dni temu Szymon zmagał się z silnym wiatrem o prędkości do 45 węzłów i dużym zafalowaniem. Następnie przez około dobę żeglugę utrudniały mu liczne chmury burzowe, niosące mocne szkwały oraz opady deszczu i gradu. Konieczne było częste refowanie oraz zmiany żagli. Komfort dodatkowo pogorszył fakt, że z zapasów jedzeniowych pozostały Szymonowi jedynie produkty wymagające gotowania.
Na finiszu rejsu „Atlantic Puffin” żeglował początkowo w słabych i zmiennych wiatrach. Są to warunki, których Szymon nie lubi najbardziej, ponieważ nieduży jacht jakim jest Maxus 22 ma niewielką powierzchnię żagla. Na ostatnie kilkanaście godzin prognozy przewidują wzrost siły wiatru oraz zmianę jego kierunku na północny. Oznacza to, że ostatni odcinek wypadnie dokładnie pod wiatr. „Wolałbym jeszcze jeden sztorm, niż stać w ciszy na Kanale Angielskim – podsumowuje Szymon. - Jest to jeden z najruchliwszych obszarów świata pod względem ruchu statków. Dodatkowo muszę wziąć pod uwagę prądy i pływy. Niestety tak to jest z żeglarstwem morskim. Po prostu będę jak dopłynę ;) Mam tylko wielką nadzieję, że ekipa bliskich mi osób czekających już w Plymouth nie ucieknie zanim dotrę do portu.”

Po minięciu mety rejsu Szymon skieruje się do jednego z największych portów jachtowych w Plymouth - International Mayflower Marina gdzie Maxus 22 „Atlantic Puffin” po przywitaniu zacumuje na kilka dni zanim ruszy w dalszą drogę do Polski. Wtedy też będzie możliwy kontakt telefoniczny lub mailowy z Szymonem.

Informacje związane z datą dopłynięcia do Plymouth podawane są na bieżąco w wydarzeniu utworzonym na portalu facebook poda adresem: https://www.facebook.com/events/1908501132554304/ . Więcej materiałów medialnych znajduje się w Press packu pod adresem: https://www.dropbox.com/sh/oh4lzkr6ss9w6f9/AADKVPRnLyZcukqPnNMbo1oia?dl=0

Kompletne wpisy od Szymona przeczytać można na stronie www.zewoceanu.pl. Pozycję jachtu również śledzić przez aplikację mobilną "Zew Oceanu" (do pobrania na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ay.app664714, na iOS: https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=1263002934 )
Sponsorzy i partnerzy rejsu "Call of the Ocean": Stocznia Northman, Eljacht. OceanTeam Sailing School, Selden, Marineworks, Sail Service, TBS, Crewsaver, Ronstan, Ahoj, Kompas, Morka.pl, Zielone Pojęcie, This1, Dzik Podłogi, Szkoła Żeglarstwa Gertis, AppYourself, Jacht Klub Kamień Pomorski.
Szymon Kuczyński jest ambasadorem Mariny Kamień Pomorski

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Plymouth na przywitanie Szymona. Dobrochna Nowak
www.zewoceanu.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. +48 792717355 - Szymon / 733945997 - Dobrochna

Początek strony