ZOZZ header

zlot100Żeglarze polscy z zagranicy postanowili spotkać się z żeglarzami w kraju w roku 2018, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Polskie Bractwo Wybrzeża podjęło tę inicjatywę, przyjmując na siebie rolę koordynatora tego spotkania. Spotkanie to, którego nazwę w skrócie określamy jako „ZLOT 100”, odbędzie się w Zatoce Puckiej, odwiedzając m.in. Górki Zachodnie i Puck, z centralnym i docelowym punktem w Gdyni, mieście i porcie ściśle związanym z odrodzeniem Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1918. Miejmy nadzieję, że w Zlocie nie zabraknie Szczecińskiej Messy Bractwa Wybrzeża, oraz jachtów i żeglarzy szczecińskich i zachodniopomorskich? (WS)

Z żeglarskiego punktu widzenia ważnym czynnikiem wyboru Gdyni jest również fakt, że to właśnie gdynianin, Władysław Wagner, stąd wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata, niosąc na swoich jachtach „ZJAWA” polską banderę - widomy znak odzyskanej niepodległości Polski, do wielu portów, gdzie pojawiła się po raz pierwszy. Nie było mu dane powrócić do Gdyni, gdyż agresja Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 r. zatrzymała go w Wielkiej Brytanii, już w drodze powrotnej, po siedmiu latach podróży.


Termin spotkania w Polsce został ustalony na 31 sierpnia 2018, w przeddzień tej rocznicy. Dokładniejsze dane logistyczne o miejscu spotkania i dalszym programie Zlotu 100 będą komunikowane w przyszłości. Aby umożliwić polonijnym i zagranicznym uczestnikom Zlotu planowanie swojego udziału, już teraz ogłaszamy miejsce i termin jego rozpoczęcia, gdyż spodziewany jest udział gości z dalekich stron. Spotkanie przewidywane jest także na kilka pierwszych dni września – zależnie od indywidualnych możliwości uczestników, jak również od przyjęcia, jakie w Polsce będzie im zgotowane.
Zgłoszenia swojej chęci udziału w Zlocie 100 prosimy przekazywać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nie oczekujemy żadnych opłat wpisowych, ponieważ każdy z uczestników przybywa na własny koszt, a Bracia Wybrzeża pracują społecznie z uwagi na szczytny cel Zlotu i zgodnie z celami statutowymi naszego Bractwa. Takiego podejścia do sprawy oczekujemy również od naszych współorganizatorów. Niemniej prosimy o odpowiedzialne zgłoszenia prawdziwego zamiaru uczestnictwa, ponieważ znajomość liczby uczestniczących jachtów i załóg będzie nam wielką pomocą w organizowaniu tego przedsięwzięcia. Dlatego też prosimy o zawiadomienia w terminie, najpóźniej do połowy marca 2018.


Planowane przez organizatorów elementy Zlotu, których jednak nie możemy na razie gwarantować, są następujące:


- zapewnienie bezpłatnego pobytu w odwiedzanych portach,
- udział w uroczystościach wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte,
- wizyta w Muzeum II Wojny Światowej Autor: Archiwum Jerzego Knabe
- ewentualne powitanie w Gdyni „ZJAWY III”, na której W. Wagner kończył swój rejs
(jacht „ZJAWA III”, którego rejestrowanym portem macierzystym była Gdynia, nigdy
dotychczas do Gdyni nie dotarł...)
- powitanie jachtu "Kpt. Wagner II" i zakończenie wieloletniej akcji na rzecz
upamiętniania zasług Polaków w krajach gdzie przebywali, prowadzonej przez
Republikę Karaibską i Brata Wybrzeża, kpt. Andrzeja Piotrowskiego,
- zwiedzanie Muzeum Emigracji i statków muzealnych w Gdyni,
- uroczystość pośmiertnego udekorowania W. Wagnera odznaczeniem państwowym,
- uroczystość nadania imienia W. Wagnera ulicy lub placowi w Gdyni,
- wystawa zbiorów wagnerowskich Muzeum Morskiego w Gdańsku,
- opcjonalne, poprzedzające zlot zgromadzenie jachtów zlotowych na Bornholmie, oraz
w porctach Hel lub Jastarnia, tak aby umożliwić przybycie do Trójmiasta w miarę w
zwartym szyku,
- spotkanie integracyjne uczestników w Górkach Zachodnich,
- oraz inne wydarzenia, które mogą wyniknąć z inicjatywy uczestników i przebiegu
przygotowań.
Zlotowi należy się odpowiednie logo, prosimy wszystkich uzdolnionych graficznie o projekty i ich przedstawienie. Będzie ono godłem Zlotu i bardzo pomocnym składnikiem przygotowań i naszych wystąpień do instytucji, z którymi będziemy w kontakcie, z prośbą o współpracę, dla zapewnienia godnego przebiegu ZLOTU 100.
Zapraszamy chętnych do współpracy organizacyjnej, a żeglarzy do udziału!

Autor: Jerzy Knabe Kapitan Bractwa Wybrzeża Polska

Początek strony