ZOZZ header

DM 2018 mapa

     Na Uniwersytecie Kardynała S. Wyszyńskiego odbył się w styczniu br. drugi i ostatni etap ogólnopolskiego konkursu Rejs Niepodległości – POLSKA100 2018. Po dwóch etapach spośród prawie 600 chętnych młodych osób zostało wyłonionych 400 laureatów, oraz 50 w rezerwie, którzy opłyną świat na różnych etapach rejsu, łącznie z udziałem w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, w styczniu 2019 roku. Wśród szczęśliwych wybrańców są także młodzi ludzie ze Szczecina i naszego województwa, jak m.in. Bogna Sayna i Błażej Giermakowski. Są też z pewnością (?) jeszcze inni uczestnicy i laureaci naszego Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, ze Szkolnych Kół Edukacji Morskiej. Czekamy na informacje od Opiekunów SKEM, lub od samych zakwalifikowanych uczestników rejsu – pocztą elektroniczną, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Chcemy coś więcej napisać   i promować „szczecińską” grupę uczestników tego wspaniałego Rejsu. Będą w nim też uczestniczyć praktykanci, studenci obu Akademii Morskich – gdyńskiej i szczecińskiej (czytaj więcej) (WS)

*****

     Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się już drugi i ostatni etap konkursu Rejs Niepodległości, zorganizowanego z okazji obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Laureaci pierwszego etapu konkursu przybyli do Warszawy, by napisać test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych, od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morze w Biblii.

Po dwóch etapach spośród prawie 600 młodych osób zostało wyłonionych 400 laureatów, którzy opłyną świat na różnych odcinkach przez takie porty jak między innymi: Lizbona, Teneryfa, Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj i Panama. Ponadto Laureaci konkursu będą mieli okazję wziąć udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Jak mówili zgodnie uczestnicy konkursu, Rejs Niepodległości to dla nich szansa na przygodę życia, ale również niepowtarzalna okazja, by reprezentować Polskę na świecie na najpiękniejszym polskim żaglowcu, jakim jest „Dar Młodzieży”. „Jako polska młodzież mamy ogromną energię, którą możemy przekazywać dalej.” – podkreślali.
       „Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak dobrym przyjęciem ludzi młodych i tak wielu młodych Ambasadorów chce opowiadać o Polsce na świecie i spotkać się z Papieżem Franciszkiem w Panamie. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by umożliwić, jak największej liczbie osób udział w tym niezwykłym wydarzeniu.” – powiedziała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
     Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, która symbolicznie rozpocznie się 2 maja w Krakowie. Natomiast 20 maja 2018 roku „Dar Młodzieży” wyruszy w ten rejs dookoła świata z macierzystego portu w Gdyni.

Źródło: „Biul. Gosp. Morska”, 23.01.2018

PS: Tegoroczny sezon nawigacyjno-szkoleniowy „Daru Młodzieży” zainaugurowała
      
uroczystość podniesienia nowej bandery, podczas obchodów 35. urodzin żaglowca,
       połączonej z promocją drugiej jego podróż dookoła świata, czyli Rejsu Niepodległości 2018-
       2019.
– Naszym marzeniem jest, aby w Panamie gościć na pokładzie Papieża Franciszka –

       powiedział przy tym komendant żaglowca kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski.

   Przypomnę, że w ramach naszego Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej także planowany i już przygotowywany jest nasz Rejs Niepodległości 2018 – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina, z udziałem ponad 200 laureatów Programu, w okresie czerwiec – sierpień br., na żaglowcu i trzech miejskich jachtach Centrum Żeglarskiego – na „Darze Szczecina”, „Zrywie” i „Urtice”, o czym napiszę osobno (WS)

 

Na zdjęciach: My na „Darze Młodzieży”. Foto: Wiesław Seidler

Początek strony