ZOZZ header

26731629 1997228507167326 7819413887783446091 nWielka Nagroda Honorowa im. Piotra Nurowskiego została uroczyście wręczona na spotkaniu Rodziny Olimpijskiej w PKOl. Gratulacje Agnieszka Skrzypulec Irmina Mrózek Gliszczynska oraz Zdzisław Staniul przyznane w obecności m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i wielu znamienitych postaci sportowych. Dziękujemy!

Tekst Tomasz Chamera Prezes PZŻ

(czytaj więcej) - w załączeniu

 

 

Wielka Nagroda Honorowa PKOl 2017!
Dla Agnieszki, Irminy i ich trenera!!!

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOL im. Piotra Nurowskiego została wręczona podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W imieniu uhonorowanych w kategorii zawodnik, czyli Agnieszki Skrzypulec i Irminy Mrózek Gliszczynskiej. oraz w imieniu trenera mistrzyń świata w klasie 470 Zdzisława Staniula nagrodę odebrał Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego - Tomasz Chamera. - To przede wszystkim ogromny prestiż nie tylko dla żeglarstwa, ale przede wszystkim dla naszych złotych pań i ich trenera. To podkreślenie ich dokonań, a świat sportu docenia dziś to co osiągnęły. Dziękuję kapitule, która przyznała to prestiżowe wyróżnienie - powiedział Tomasz Chamera.
Tytuł przyznała obradująca 15 grudnia kapituła Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego doceniając złoty medal mistrzostw świata, który żeglarki wywalczyły w lipcu u wybrzeży Salonik. Reprezentantki Polski oprócz złotych medali najważniejszej ubiegłorocznej imprezy wygrały też regaty Pucharu Świata w japońskim Gamagori, zajęły drugie miejsce podczas Kieler Woche oraz w zawodach testowych przed mistrzostwami świata klas olimpijskich w Aarhus. To jednak nie wszystkie osiągnięcia minionego roku, ponieważ kiedy Irmina rehabilitowała kolano po rekonstrukcji więzadła, nasza najlepsza sterniczka w towarzystwie Jolanty Ogar zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w Monaco i srebrny w prestiżowych regatach o Puchar Księżniczki Zofii.
- Jeśli chodzi o polski sport to znajdujemy się w czołówce, może nie jesteśmy jeszcze tak bardzo rozpoznawalne, ale powoli się to zmienia - uważa Agnieszka Skrzypulec. Irmina Mrózek Gliszczynska z kolei przypomina: W 2017 roku polscy sportowcy zdobyli tylko trzy tytuły mistrzów świata w konkurencjach olimpijskich, 1/3 należy do nas, to był więc nasz rok.
Oprócz nagród w kategorii zawodnik i trener przyznano tytuł drużyny roku, który trafił w ręce piłkarskiej reprezentacji Polski za awans na mistrzostwa świata w Rosji.
Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl to ustanowione w roku 2009, z inicjatywy ówczesnego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Piotra Nurowskiego, wyróżnienie, nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-1938 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, honorujące największe osiągnięcia sportowe danego roku.
W okresie międzywojennym wśród laureatów byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna i Stanisław Marusarz. Pierwszymi laureatami Nagrody "współczesnej" byli: za rok 2009 - w kategorii sportowców: ex aequo - 3-krotna medalistka MŚ w Libercu i triumfatorka Pucharu Świata 2008/2009 Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz rekordzistka i mistrzyni świata z Berlina w rzucie młotem Anita Włodarczyk (la), trener - Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo) i reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn (brązowi medaliści MŚ).
Od roku 2010 Nagroda nosi imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem b. Prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. Przed rokiem laureatami (za 2016) zostali: Anita Włodarczyk i wioślarska dwójka podwójna: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, trener Anity Włodarczyk Krzysztof Kaliszewski i reprezentacja Polski w piłce ręcznej.
Gośćmi honorowymi Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej byli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ¬– Andrzej Duda wraz z małżonką – Agatą Kornhauser-Dudą, a także Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. W uroczystym spotkaniu w Centrum Olimpijskim w Warszawie nie zabrakło gwiazd polskiego sportu, mistrzów olimpijskich, jak Irena Szewińska czy Robert Korzeniowski.
Źródło: „Żagle”, styczeń 2018

Początek strony