ZOZZ header

1 Asia i AndrzejPo raz 48. na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, Jury poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, z czego nagrodzono 10 najlepszych. Wśród najważniejszych nagród są też „nasi” żeglarze, związani ze Szczecinem, w tym kpt. Joanna Pajkowska, i dwaj pochodzący ze Szczecina żeglarze polonijni, mieszkający w Kanadzie - kpt. Jan Pietrzak, i kpt. Wojtek (Victor) Wejer. Serdecznie gratulujemy!!! (czytaj więcej) (WS)

„Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017” – kpt. Joanna Pajkowska za zwycięski, wspólny z Uwe Rottgeringiem, start w prestiżowych transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017. Wcześniejsze najważniejsze wspaniałe sukcesy i wokółziemskie rejsy Joasia dokonała na jachtach zaprojektowanych i zbudowanych przez kpt. Andrzeja Armińskiego.
II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017” - kpt. Jan Pietrzak za opłynięcie świata, w latach 2010-2017, wraz z żoną Ewą, na katamaranie „Double Helix”. Oboje są absolwentami Politechniki Szczecińskiej, Jan żegluje od 1967 r,, początki na Zalewie Szczecińskim, od 1991 r. mieszkają w Kanadzie, razem pływają od 2004 r. Swoim wielkim wspólnym siedmioletnim rejsem – 40 tys. Mm, Barbados-Barbados - dopisali się do prestiżowej listy naszych szczecińskich i zachodniopomorskich jachtów i żeglarzy, którzy opłynęli świat, w rejsach załogowych lub samotnych.
Nagroda Specjalna PZŻ 2017 – kpt. Wojtek (Victor) Wejer – inżynier, żeglarz, mieszkający od blisko półwiecza w Kanadzie za 10-letnią już pomoc udzielaną wyprawom żeglującym przez Przejście Północno-Zachodnie. Ze wsparcia informacyjnego i komunikacyjnego Wojtka Wejera korzystały najgłośniejsze polskie wyprawy nagradzane m.in. Srebrnymi Sekstantami. Wspomagał w sumie 55 wypraw przez Northwest Passage, za co został w 2016 r. wyróżniony prestiżową angielską Nagrodę Honorową Ocean Cruising Club. Wojtek zaczął żeglarstwo w 1958 roku w JK AZS w Szczecinie, startował z sukcesami w klasie Finn, a w latach 60-tych XX w. robił nielegalne wypady jachtami na Bornholm, jako sternik . Wyjechał z Polski w 1967 r., najpierw do Anglii, a od 1968 r. mieszka w Kanadzie, w Toronto, gdzie jest członkiem Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego. W latach 70-tych XX w. odwiedzał służbowo północną Kanadę i włóczył się po zachodnich wybrzeżach Kanady i Alaski. W 2005 roku spotkał się w Toronto z Ludomirem Mączkę, którego znał wcześniej w Szczecinie.. Żeglarskim mentorem Wojtka jest kpt. Wojciech Jacobson, z którym utrzymuje stały kontakt.
Pełny komunikat i werdykt Jury nagród 2017 jest na stronie „Żagli”.

Zebrał: Wiesław Seidler
Na zdjęciach – Nasi laureaci 2017

Początek strony