Logo ZOZŻ

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski  

ul. Dworcowa 19 pok. 102, 70-206 Szczecin
telefony: +48 914347648, +48 918128271
e-mail: biuro@zozz.com.pl 

 

 

Witamy na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, na której chcemy przedstawiać przeszłą i bieżącą działalność Okręgowego Związku Żeglarskiego, jak również - dorobek klubów i sekcji żeglarskich w nim zrzeszonych.

ZOZŻ zrzesza 50 klubów żeglarskich, a co najważniejsze - są to kluby prowadzące ożywioną działalność żeglarską w tym regatową w różnych środowiskach, także środowisku dzieci i młodzieży. W okręgu naszym organizowane jest corocznie ok. 50 imprez regatowych dla jachtów balastowych.

ae5b27338e5d09a6fbb71afec41f0334 photo 750x1000 92570c60 855x590Mistrzynie świata w klasie 470 oraz ich trener zostali nagrodzeni przez kapitułę Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice) zdobyły wyróżnienie w kategorii „Zawodnik”, natomiast Zdzisław Staniul w kategorii „Trener”. Decyzja zapadła 15 grudnia w Warszawie, podczas posiedzenia Zarządu. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 8 stycznia 2018 roku podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej.

 
Po okresie wytężonej pracy na zgrupowaniach i podczas startów, przyszedł czas na nagrody za sukcesy. Mijający właśnie rok był niezwykle udany dla duetu Mrózek Gliszczynska/Skrzypulec. W lipcu w Salonikach sięgnęły po pierwszy w historii złoty medal mistrzostw świata dla polskiej załogi. Pod koniec października wygrały z kolei regaty Pucharu Świata w Japonii. Za ich sukcesami stoi Zdzisław Staniul, trener kadry narodowej w żeglarstwie, sprawujący bezpośrednią opiekę szkoleniową nad mistrzyniami świata w klasie 470. "Niesamowita wiadomość napłynęła do nas z Warszawy. Mikołaj w tym roku przyszedł szybciej" - skomentowały na gorąco wyróżnienie polskie kadrowiczki przebywające obecnie na zgrupowaniu.

"Gratuluję zawodniczkom i trenerowi z całego serca. To nagroda za ciężką pracę i dowód na to, że mijający rok należał do nich. Myślę, że laur jest szczególnie ważny dla Irminy, która po kontuzji i długiej rehabilitacji, trenuje dopiero od końca maja. Mimo to udało się odnieść tak znaczące sukcesy" - podkreślił Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Warto podkreślić, że żeglarstwo zdominowało tegoroczną edycję nagrody, zdobywając wyróżnienia w dwóch spośród trzech kategorii. W kategorii „Drużyna” laury przyznano piłkarskiej reprezentacji Polski. Przypomnijmy, przed rokiem laureatami zostali: Anita Włodarczyk i wioślarska dwójka podwójna: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, trener Anity Włodarczyk Krzysztof Kaliszewski i reprezentacja Polski w piłce ręcznej.

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl to ustanowione w roku 2009, z inicjatywy ówczesnego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Piotra Nurowskiego, wyróżnienie, nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-1938 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, honorujące największe osiągnięcia sportowe danego roku. W okresie międzywojennym wśród laureatów byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna i Stanisław Marusarz. Pierwszymi laureatami Nagrody "współczesnej" byli: za rok 2009 - w kategorii sportowców: ex aequo - 3-krotna medalistka MŚ w Libercu i triumfatorka Pucharu Świata 2008/2009 Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz rekordzistka i mistrzyni świata z Berlina w rzucie młotem Anita Włodarczyk (la), trener - Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo) i reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn (brązowi medaliści MŚ).

Liczymy, że niebawem wyróżnień będzie więcej. Duet Mrózek Gliszczynska/Sprzypulec jest także nominowany w 83. edycji plebiscytu na „Najlepszego Sportowca Polski 2017”, organizowanego przez Przegląd Sportowy. Głosowanie trwa do 5 stycznia przyszłego roku. Laureaci zostaną wyłonieni dzień później, podczas Gali Mistrzów Sportu. Szczegółowe zasady głosowania dostępne są na stronie http://plebiscyt.przegladsportowy.pl/glosowanie/.

Źródło http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/mistrzynie-swiata-i-ich-trener-zdobywcami-wielkiej-honorowej-nagrody-sportowej-pkol

Początek strony