Logo ZOZŻ

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski  

ul. Dworcowa 19 pok. 102, 70-206 Szczecin
telefony: +48 914347648, +48 918128271
e-mail: biuro@zozz.com.pl 

 

 

Witamy na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, na której chcemy przedstawiać przeszłą i bieżącą działalność Okręgowego Związku Żeglarskiego, jak również - dorobek klubów i sekcji żeglarskich w nim zrzeszonych.

ZOZŻ zrzesza 50 klubów żeglarskich, a co najważniejsze - są to kluby prowadzące ożywioną działalność żeglarską w tym regatową w różnych środowiskach, także środowisku dzieci i młodzieży. W okręgu naszym organizowane jest corocznie ok. 50 imprez regatowych dla jachtów balastowych.

1 TTSR 2017 wodowanieAutorzy zdjęć z rodzinami i przyjaciółmi, dużo gości oraz miłośnicy wielkich żagli - tłumnie spotkali się w piątek 6 października w Starej Rzeźni, na wernisażu wystawy i „wodowaniu” niezwykłego albumu fotograficznego, będącego migawkowym spojrzeniem fotografików Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i jego sympatyków na wielkie regaty TTSR i ich szczecińskie finały, w latach 2007, 2013, 2015 i 2017. Blisko 200 całostronicowych zdjęć 24 autorów, świetnie oddających nastrój „tolszipów” na morzu i na lądzie, w regatach i w portach, oraz piękno żagli i żaglowców, wyselekcjonowanych z tysięcy kadrów, a wszystko spięte barwnymi tekstami Wiesława Seidlera, w trzech wersjach językowych – polskiej, niemieckiej i angielskiej. Do tego duży format, twarda oprawa i nienaganny wydruk, to niewątpliwe walory całego wydawnictwa…

Symbolicznego „wodowania” albumu dokonał prezydent miasta Piotr Krzystek, po czym odbyła się ciekawa dyskusja z udziałem zaproszonych gości, pod hasłem „The Tall Ships Races – szczeciński sukces czy balast?”. Spotkanie i dyskusję ze swadą prowadziła prof. WSB Aneta Zelek. Autorów zdjęć przedstawił prezes STF Tomasz Seidler, a pierwsze albumy wręczyła gościom gospodarza wieczoru – pani Laura Hołowacz, znana już szeroko z działalności na polu promowania morskiej kultury, w jej Starej Rzeźni. Wieczór zakończyły wspólne zdjęcia, podpisywanie albumów oraz dalsze rozmowy, przy żeglarskim grogu. Warto jeszcze wspomnieć, że wodowaniu towarzyszyła wystawa 30 zdjęć, którą będzie możne podziwiać w Rzeźni przez najbliższe tygodnie.
Przypomnę jeszcze krótko, że współczesną przygodę naszego miasta z „tolszipami” wznowił „Dar Szczecina”, z kapitanem Markiem Fryczem, atlantyckim rejsem z laureatami Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, z udanym udziałem w TTSR 2004. Równocześnie ówczesne władze miasta nawiązały oficjalną współpracę Szczecina z organizatorami regat, czyli Sail Training International, dzięki czemu teraz corocznie już bierze w nich udział i często zwycięża oficjalna żeglarska reprezentacja Szczecina, a nasze miasto zostało gospodarzem finału TTSR 2007, potem także w latach 2013, 2015 i 2017, oraz było głównym sponsorem całej imprezy w latach 2010-2013. Bazą szkoleniową reprezentacji i oficerów łącznikowych był od początku Ośrodek Morski Pałacu Młodzieży, teraz Centrum Żeglarskie. Reprezentację stanowią głównie miejskie jachty CŻ – najczęściej „Dar Szczecina”, a także „Magnolia”, „Zryw” i „Urtica”, oraz specjalnie czarterowane żaglowce – głównie „Fryderyk Chopin”, a przedtem także „Pogoria”, „Kapitan Głowacki”, „Dar Młodzieży” czy „Kapitan Borchardt”. Nadal swój udział w tych rejsach i w reprezentacji ma też Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, prowadzony przez Pałac Młodzieży. Płyniemy dalej, może z kolejnym szczecińskim finałem TTSR 2021?
Album jest do nabycia w księgarni w Starej Rzeźni.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Początek strony