ZOZZ header

1 TTSR 2017Światowa idea międzynarodowych regat wielkich żaglowców – przez nasze młodzieżowe złogi nazywanych „tolszipami”- zrodziła się stosunkowo niedawno, w 1938 r., a urzeczywistniła jeszcze później, w 1956 r., chociaż tak naprawdę wpisuje się ona doskonale nie tylko w ostatnie dziesięciolecia, na przełomie XX i XXI wieku, ale też w całe liczone w tysiąclecia dzieje człowieka na morzu. Wielką i wyjątkową współczesną przygodę i zwycięstwa szczecińskich żeglarzy na trasach międzynarodowych regat zapoczątkował „Dar Szczecina” udziałem w transatlantyckich regatach Bermudy’1972, potem jeszcze był dwukrotnie w OpSail – w latach 1976 i 1984. Dobrze w różnych oceanicznych regatach – w latach 1976-2000 – zapisały się też inne szczecińskie jachty, w tym „Zew Morza”, „Magnolia”, „Hajduk”, „Trygław”, „Raczyński II” i „Mantra 3”, a niezapomniane sukcesy sportowe w transatlantyckich regatach samotników odnosił niezapomniany kapitan Kazimierz „Kuba” Jaworski. Od 2004 r. Szczecin jest już corocznie – i często zwycięża - w wielkich atlantyckich i bałtyckich międzynarodowych regatach The Tall Ships Races (tu dalej jako TTSR), z ich niezapomnianymi finałami w naszym mieście, u stóp Wałów Chrobrego i na Łasztowni, w latach 2007, 2013, 2015, i ostatnio w 2017 roku! Jak do tego doszło?


Dobrą okazją dla całego szczecińskiego środowiska żeglarskiego do przypomnienia i ponownego przeżycia tej fantastycznej przygody na morzu i na lądzie, z niezapomnianymi finałami TTSR przy Wałach Chrobrego, zasłoniętych lasem masztów żaglowców z całego świata, z milionami widzów i gości, będzie właśnie „wodowanie” albumu fotograficznego, będącego migawkowym spojrzeniem fotografików Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i jego sympatyków na wielkie regaty TTSR i ich szczecińskie finały. Album powstał dzięki wsparciu ze strony niezastąpionej w promowaniu morskiej kultury pani Laury Hołowacz i jej firmy CSL Internationale Spedition, a jego promocja odbędzie się oczywiście w Starej Rzeźni, już w piątek 6 października br., o godz. 17.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają żeglarzy i miłośników wielkich żagli i wielkich regat TTSR…(czytaj więcej)

Przypomnę jeszcze krótko, że kolejny atlantycki rejs szkoleniowy „Daru Szczecina”, z kapitanem Markiem Fryczem i z laureatami Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, w 2004 roku, zapoczątkował już coroczny udział młodzieżowej reprezentacji Szczecina w tych regatach. Równocześnie ówczesne władze miasta nawiązały oficjalną współpracę Szczecina z organizatorami regat, czyli STI, dzięki czemu już corocznie bierze w nich udział i często zwycięża oficjalna reprezentacja Szczecina, a nasze miasto zostało gospodarzem finału TTSR’2007, potem także w latach 2013, 2015 i 2017, oraz głównym sponsorem całej imprezy w latach 2010-2013. Bazą szkoleniową reprezentacji jest Centrum Żeglarskie, przy udziale Pałacu Młodzieży…
Szczecińska niezwykła przygoda młodzieżowych załóg na trasach TTSR – od 2004 roku – a szczególnie niezapomniane cztery szczecińskie ich finały - to także wspaniały sukces i święto całego naszego miasta i Pomorza Zachodniego. Ten sukces doczekał się już tysięcy doniesień medialnych – nie tylko krajowych ale i światowych - a także publikacji i książek. Także tym albumem jego autorzy i wydawcy dołączają do żeglarskiej polskiej i międzynarodowej rodziny, dołączają do organizatorów, wolontariuszy i do załóg reprezentujących Szczecin i Pomorze Zachodnie na ich trasach, i na morzach i oceanach całego świata… Dołączmy więc do załogi, rzućmy cumy, przed nami wspólny niezwykły wieczór w Starej Rzeźni i niezwykły „rejs”…

Tekst: Wiesław i Tomasz Seidler

Początek strony