Logo ZOZŻ

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski  

ul. Dworcowa 19 pok. 102, 70-206 Szczecin
telefony: +48 914347648, +48 918128271
e-mail: biuro@zozz.com.pl 

 

 

Witamy na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, na której chcemy przedstawiać przeszłą i bieżącą działalność Okręgowego Związku Żeglarskiego, jak również - dorobek klubów i sekcji żeglarskich w nim zrzeszonych.

ZOZŻ zrzesza 50 klubów żeglarskich, a co najważniejsze - są to kluby prowadzące ożywioną działalność żeglarską w tym regatową w różnych środowiskach, także środowisku dzieci i młodzieży. W okręgu naszym organizowane jest corocznie ok. 50 imprez regatowych dla jachtów balastowych.

Jak widać – nic w żeglarstwie nie jest pewne… :-)

STS Fryderyk Chopin wpłynie do Szczecina i zacumuje przy Nabrzeżu Starówka nie około południa – jak zapowiadałem, ale jutro rano – około godz. 8.00 / 9.00. Pozostałe ustalenia pozostają bez zmian.

Pozdrawiam,

Tomasz Owsik-Kozłowski

rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki

 

Chopin z Kościuszką na pokładzie

Szczeciński żaglowiec Fryderyk Chopin przybije do północnej części Nabrzeża Starówka w sobotę, 30 września, rano. Dzień później pokład zostanie udostępniony zwiedzającym, a na ręce załogi zostanie przekazana tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Następnie jednostka ruszy w rejs na Martynikę.

By zrozumieć, o co chodzi w zbliżającej się wyprawie, należy cofnąć się o prawie dwa i pół wieku, do roku 1776. Wówczas, na początku lipca, podczas podróży młodego Tadeusza Kościuszki do Ameryki Północnej sztorm rozbił statek o skały u wybrzeży wyspy Martynika na Małych Antylach. Kościuszko z kilkoma towarzyszami podróży, na dryfujących resztkach żagla, dopłynął do brzegu. Na Martynice przez miesiąc leczył rany, by wyruszyć w dalszą drogę do Filadelfii. Fakt jego ocalenia postanowiła upamiętnić krakowska Fundacja im. Tadeusza Kościuszki.

W tym celu stworzono dwie pamiątkowe tablice. Pierwsza z nich w marcu br. została wmurowana na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Druga jest już w Szczecinie i w niedzielę, 1 października, wyruszy w podróż na Martynikę na pokładzie żaglowca Fryderyk Chopin, który uda się w podróż „Śladami Bohatera dwóch kontynentów”. Armator jednostki chętnie przystał na propozycję krakowskiej fundacji i tym sposobem w niedzielę, o godz. 12.00, żegnamy Kościuszkę, który ruszy w podróż przez Atlantyk. Tablica, w lutym 2018 roku, zostanie przekazana władzom wyspy i wmurowana w uzgodnionym miejscu. Będzie to ostatni akord obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Fundacja z kolei wręczy armatorowi Fryderyka Chopina medal „Pro Memoria” Tadeusz Kościuszko.

Inicjatywie odsłonięcia tablicy na Martynice poparcia udzielił prezydent Francji Emmanuel Macron.

Na tablicy widnieje podobizna Kościuszki i tekst w dwóch językach – polskim i francuskim:

„Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Bohater Polski i Stanów Zjednoczonych, Honorowy Obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice. Stąd odpłynął do Ameryki walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Walczył za wolność i o prawa człowieka”.

W związku z powyższym, w imieniu Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, zapraszam zainteresowanych przedstawicieli mediów w niedzielę, 1 października, o godz. 12.00 na pokład Fryderyka Chopina. Nastąpi wówczas przekazanie tablicy. Pokład dla zwiedzających otwarty zostanie także w niedzielę, w godz. od 11.00 do 15.00. Żaglowiec planowo rozpocznie rejs tego samego dnia, o godz. 16.00.

W razie pytań proszę o kontakt z odpowiedzialnym za przedsięwzięcie Wiceprezesem Fundacji im. Tadeusza Kościuszki, Robertem Springwaldem, tel. 514 64 26 28.

Pozdrawiam,

Tomasz Owsik-Kozłowski

rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19, 70-800 Szczecin

tel. +48 517 423 577

Początek strony