Logo ZOZŻ

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski  

ul. Dworcowa 19 pok. 102, 70-206 Szczecin
telefony: +48 914347648, +48 918128271
e-mail: biuro@zozz.com.pl 

 

 

Witamy na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, na której chcemy przedstawiać przeszłą i bieżącą działalność Okręgowego Związku Żeglarskiego, jak również - dorobek klubów i sekcji żeglarskich w nim zrzeszonych.

ZOZŻ zrzesza 50 klubów żeglarskich, a co najważniejsze - są to kluby prowadzące ożywioną działalność żeglarską w tym regatową w różnych środowiskach, także środowisku dzieci i młodzieży. W okręgu naszym organizowane jest corocznie ok. 50 imprez regatowych dla jachtów balastowych.

1 regaty 2017Przy żeglarskiej pogodzie i licznej obsadzie odbyły się w ostatni weekend - 8-10 września 2017 - cieszące się dużym powodzeniem Regaty YKP Szczecin Cup, których idea powstała z połączenia dwu cieszących się dużą popularnością imprez regatowych organizowanych od wielu lat - : Regat o Puchar YKP Szczecin, oraz Regat Oldtimerów EPIFANES TROPHY. Odbywają się już corocznie w drugi weekend września na jeziorze Dąbie, na trasie ze Szczecina do Lubczyny i z powrotem, dla jachtów w klasach KWR, ORC, Otwartej oraz Oldtimer, a także w klasach monotypowych. Obserwowałem regaty z pokładu "Nadira", najstarszego 110-letniego jachtu w Polsce, z kapitanem Maćkiem "Gajowym" Korkiem. "Nadir nie tylko startuje nadal w regatach, ale je wygrywa - tym razem też był pierwszy we wszystkich pięciu wyścigach i zdobył Puchar EPIFANES TROPHY!!!. Dodatkowo rozgrywane są wyścigi o Puchar Burmistrza Goleniowa (dla jachtu bezwzględnie pierwszego w Lubczynie), a także Memoriał im. Tadeusza Siwca (czytaj więcej).

W ramach tych regat rozegrano pierwszy raz "Memoriał im. kmdr Tadeusza Siwca" w ramach którego rozegrano 5 wyścigów. Kpt. Tadeusz Siwiec ("'Papa" Siwiec) znany regatowiec pływał na jachtach morskich między innym na s/y "TORNADO" Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni gdzie był również jego komandorem. W ostatnich latach życia przeprowadził się do Szczecina gdzie reaktywował Jacht Klub Polski w Szczecinie pływał na swoim ukochanym jachcie s/y RAMBO

Tytuł bezwzględnie najszybszego jachtu zdobyła załoga s/y "TOMAHAWK"...Ze sternikiem Zbigniewem Zbroją popłynęli studenci i absolwenci Kierunku Budowa Jachtu WTiT ZUT ze Szczecina na którym wykłada Właściwości Morskie i Aero - hydrodynamikę jachtu. Ma to szczególne znaczenie ze względu na trwający nabór na studia (2017/18), który trwa do końca września'17.Pełna informacja o naborze 2017/18 na stronie http://www.1cel.zut.edu.pl/wtmit/oferta_dydaktyczna/budowa_jacht
Dodatkowo załoga została nagrodzona:- za I miejsce w grupie OPEN II;- Pucharem Burmistrza Gminy Goleniów dla jachtu bezwzględnie pierwszego w Lubczynie.

Teksty i zdjęcia: Wiesław Seidler i Zbigniew Zbroj

Początek strony