ZOZZ header

1 regaty 2017Przed nami kolejne wyścigi na Jeziorze Dąbie. W najbliższy weekend, 16 i 17 września 2017, rozegrane zostaną regaty Oderman Cup, podczas których w szranki staną jachty w klasach KWR i Open.

KWR

By umożliwić ściganie się jachtów o różnych parametrach, stosuje się w żeglarstwie odpowiednio opracowane przeliczniki. Szczecinianie znają to chociażby ze słynnych regat The Tall Ships Races.

Klubowy Współczynnik Regatowy (a więc wspomniane KWR) to jedna z najpopularniejszych formuł przelicznikowych, która charakteryzuje się względnie prostymi zasadami obliczeń i niską ceną wystawienia certyfikatu. Wystarczy podstawić parametry jachtu do wzoru i przelicznik (KWR) gotowy. Umożliwia on ściąganie się jachtów o różnych parametrach, eliminując przy wynikach różnice sprzętowe. W praktyce (i ogromnym skrócie) oznacza to tyle, że jacht, który pierwszy przekroczy linię mety, wcale nie musi być zwycięzcą. Jachty większe, lepiej wyposażone (a więc i droższe) są zazwyczaj także szybsze. Przelicznik KWR sprawia, że nie muszą być jednak lepsze.

OPEN

Wyścigi w klasie OPEN zostaną podzielone na dwie grupy – OPEN I (jachty do 8 metrów długości) i OPEN II (jachty powyżej 8 metrów długości).

Program startów:

Start do I wyścigu: sobota, godzina 11:30 (planowane 3 starty)

Pierwszy start II dnia: niedziela, godzina 10:00 (planowane 2 starty).

Organizatorami regat Oderman Cup są Centrum Żeglarskie i Centrum Webasto, które ufundowało nagrodę główną – jachtowe ogrzewanie marki Webasto. Co ciekawe wygra je zawodnik wylosowany drugiego dnia regat. Tak więc sportowe zmagania służyć mają głównie czystej, sportowej satysfakcji, zaś nagroda stanowić będzie niespodziankę dla wylosowanej załogi, bez względu na osiągnięte wyniki.

Biuro regat mieścić się będzie w Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej 19 w Szczecinie.

Tomasz Owsik-Kozłowski

rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19, 70-800 Szczecin

tel. +48 517 423 577

Początek strony