ZOZZ header

1 Flis.2017Najbliższą sobotę - 9 września 2017 - cała Warszawa i goście spędzą nad Wisłą i na Wiśle, by fetować obchody jubileuszowej edycji święta królowej polskich rzek. Przypomnę, że właśnie trwa Międzynarodowy Rok Wisły, a centralne związane z rym uroczystości odbyły się w połowie sierpnia w Toruniu. Zgromadziła się tam wtedy liczna flotylla łodzi, szkut, byków i galarów wiślanych, a szczególną atrakcją była oryginalna tratwa, zbudowana i przeprowadzona Sanem i Wisłą przez flisaków z podkarpackiego Ulanowa, stolicy polskiego flisactwa (czytaj więcej).

Tegoroczny „Flis Roku Wisły 2017 Ulanów – Gdańsk” przygotowało i przeprowadziło Bractwo Flisackie pw. św. Barbary z Ulanowa – ich tratwa (na zdjęciu) pokonała w lipcu i sierpniu cały liczący ponad 700 km trudny szlak z Ulanowa do Gdańska, ze spotkaniami z mieszkańcami nadwiślańskich gmin i miast, z udziałem we wspomnianym centralnym święcie Wisły w Toruniu, by zakończyć wyprawę w Gdańsku. Byłem dwa tygodnie z flisakami na „pokładzie” tratwy, na odcinku z Ulanowa do Warszawy, pracowałem na „głowie”, przy obsłudze „drygawki”, czyli przedniego wiosła sterowego (na zdjęciu). Królewska Wisła jest piękna, ale niestety wodniacko i żeglarsko zaniedbana, z jej pokonanie takim „statkiem”, jak 60-metrowa tratwa, wcale nie jest łatwe. Flisacy z Ulanowa i ich tratwa od 20 lat uczestniczą też we Flisach Odrzańskich, i corocznie goszczą w Szczecinie, teraz podczas Dni Odry.
Najbliższe warszawskie Święto Wisły (informacja prasowa – do pobrania), to okazja do jej turystycznej promocji, a specjalnym jego gościem będzie …Olek Doba, nasz światowej sławy kajakarz, który kiedyś przewiosłował też Wisłę, trasą z Przemyśla do Polic, z teraz wrócił właśnie do domu, po trzecim już pokonaniu …Atlantyku Dodam, że ja też urodziłem się, wychowałem i skończyłem szkoły w Ulanowie nad Sanem, a jeden z retmanów tratwy – Zdzisław Nikolas – to mój kolega szkolny (obaj jesteśmy na zdjęciu)…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach – ulanowska tratwa na Wiśle i przy warszawskich bulwarach

Zobacz: informacja prasowa.

Początek strony