Logo ZOZŻ

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski  

ul. Dworcowa 19 pok. 102, 70-206 Szczecin
telefony: +48 914347648, +48 918128271
e-mail: biuro@zozz.com.pl 

 

 

Witamy na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, na której chcemy przedstawiać przeszłą i bieżącą działalność Okręgowego Związku Żeglarskiego, jak również - dorobek klubów i sekcji żeglarskich w nim zrzeszonych.

ZOZŻ zrzesza 50 klubów żeglarskich, a co najważniejsze - są to kluby prowadzące ożywioną działalność żeglarską w tym regatową w różnych środowiskach, także środowisku dzieci i młodzieży. W okręgu naszym organizowane jest corocznie ok. 50 imprez regatowych dla jachtów balastowych.

1 Sezon 2017„Od 72 lat świętujemy corocznie nasze okręgowe inauguracje sezonu żeglarskiego właśnie najczęściej tutaj, w marinach nad jeziorem Dąbie, przy czym dzisiejsza ma szczególną oprawę, bowiem po raz kolejny gospodarzami naszej uroczystości jest Jacht Klub AZS, najstarszy polski klub żeglarski na terenie Szczecina i Pomorza Zachodniego. To JK AZS jest właścicielem i armatorem wyjątkowego 111-letniego jachtu, jakim jest s/y „Nadir” - obecnie najstarszy polski jacht żaglowy. Dodatkowo historia tego jachtu nakłada się symbolicznie na przypadające także w tym roku 70-lecie polskiego szkolnictwa morskiego w Szczecinie…” – tak rozpoczął swoje wystąpienie Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, podczas okręgowej inauguracji sezonu żeglarskiego 2017 roku. Uroczystość – przy pięknej żeglarskiej pogodzie – odbyła się właśnie w sobotę 13 maja br., w połączeniu z klubową inauguracją sezonu, a całość nawiązała do niedawnego 70-leca Klubu, i do 111-lecia klubowego jachtu s/y „Nadir”, najstarszego krajowego drewnianego jachtu żaglowego, nadal z powodzeniem konkurującego w regatach z najnowszymi jednostkami…

Gospodarzem inauguracji był wieloletni Komandor Klubu j.kpt.ż.w. Witold Zdrojewski, a po uroczystym podniesieniu bandery wystąpił Prezes ZOZŻ; po gratulacjach i podziękowaniach dla gospodarzy przedstawił też krótko najważniejsze osiągnięcia, zamierzenia i plany zachodniopomorskich żeglarzy na najbliższy sezon (całość wystąpienia w załączeniu). Życzenia dobrego sezonu złożył też wszystkim JM Rektor ZUT prof. Jacek Wróbel (na zdjęciach). Tradycyjnie były też odznaczenia PZŻ i ZOZŻ – odebrały je dwie panie: Anna Kamińska, z UKS „Szkwał” Złocieniec, i morska redaktor Krystyna Pohl. Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, wyróżniony został Wiesław Seidler, wieloletni działacz ZOZŻ i wychowawca żeglarskiej młodzieży, a wręczył ją Dyrektor Generalny Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Włosek. Były też specjalne podziękowania za wspieranie żeglarzy, dla Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, i dla Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie kpt.ż.w. Andrzeja Borowca. (wszyscy na zdjęciach).
Dodatkowo Prezes ZOZŻ złożył specjalne gratulacje, wraz z listem pochwalnym, dla JK AZS, i dla maszoperii s/y „Nadir”, na ręce Komandora Klubu,. i kapitana i opiekuna jachtu Macieja - „Gajowego” – Korka, laureata Specjalnej Nagrody Żeglarskiej Szczecina 2016, właśnie za ratowanie i utrzymanie jachtu w eksploatacji (załoga „Nadira” na zdjęciu). Spotkanie żeglarzy i gości zakończyło uroczystość inauguracji… (WS)


Zdjęcia: Wiesław Seidler i Janusz Charkiewicz

Zobacz: wystąpienie prezesa.

Początek strony