ZOZZ header

1 Nadir 2015Potrójne otwarcia sezonu 2017

Wyjątkowo zimna i deszczowa wiosna nie sprzyja żeglarzom, ale oni pogody nie wybierają, więc praktycznie zaraz po zejściu lodów wrócili na wodę.

Nasi czołowi regatowcy, m.in. z SEJK Pogoń czy TimuBAKISTA, mają już zresztą za sobą nie tylko treningi, ale i pierwsze udane starty w regatach, krajowych i międzynarodowych. Większość jachtów też już została zwodowana, a teraz – na początku maja – w zachodniopomorskich i krajowych klubach i marinach przyszedł czas na uroczyste podniesienia bandery i inauguracje sezonu 2017 roku. Relacjonowałem już np. taką inaugurację, która odbyła się w sobotę 6 bm. w Centrum Żeglarskim, a w najbliższy weekend – 13-14 maja br., odbędą się w Szczecinie aż trzy takie uroczystości, zapowiadane wcześniej, wszystkie na przystaniach nad jeziorem Dąbie, przy ul. Przestrzennej.

 

Rozpocznie je w sobotę 13 maja br., o godz. 11.00, uroczyste podniesienie bandery w JK AZS, w połączeniu z okręgową inauguracją sezonu ZOZZ; całość nawiązuje do niedawnego 70-leca Klubu, i do 111-lecia klubowego jachtu s/y „Nadir”, najstarszego krajowego drewnianego jachtu żaglowego (na zdjęciu), nadal z powodzeniem konkurującego w regatach z najnowszymi jednostkami. Będą też wystąpienia gości, wręczanie odznaczeń, spotkanie żeglarskie. Także na sobotę, tylko godzinę później - na godz. 12.00, na swoją klubową inaugurację sezonu zaprasza YKP Szczecin, do sąsiedniej Mariny Club (zaproszenia na obie uroczystości poniżej).

Dla odmiany w niedzielę 14. maja br., o godzinie 12:00, na terenie Mariny Pogoń, odbędzie się oficjalne Otwarcie Sezonu 2017 na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim; organizatorem uroczystości jest Związek Portów i Przystani Jachtowych. Podczas niedzielnego spotkania będzie można otrzymać sporo materiałów, w tym m.in. locje i mapy akwenów Pomorza Zachodniego, przydatne żeglarzom planującym tu rejsy, od Widuchowej po Darłowo, gdzie czekają na gości 32 przyjazne mariny, na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Gospodarze wszystkich uroczystości zapraszają żeglarzy i miłośników żagli…

Ten weekend będzie zresztą „żeglarski” nie tylko w Szczecinie, ale i w wielu innych ponad 45 klubach i przystania w naszym Okręgu ZOZZ, zarówno na śródlądziu jak i w marinach nad Zalewem Szczecińskim i na naszym wybrzeżu Bałtyku. Tak np. w piątek 12 bm. odbędą się w Morzyczynie, na jeziorze Miedwie, młodzieżowe regaty w klasach Optimist i Laser, organizowane przez MDK Stargard, w ramach Dni Olimpijczyka. Tak więc omyślnych wiatrów, dla wszystkich żeglarzy i klubów – szczecińskich, zachodniopomorskich, krajowych, w Sezonie Żeglarskim 2017 roku…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Początek strony