Logo ZOZŻ

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski  

ul. Dworcowa 19 pok. 102, 70-206 Szczecin
telefony: +48 914347648, +48 918128271
e-mail: biuro@zozz.com.pl 

 

 

Witamy na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie, na której chcemy przedstawiać przeszłą i bieżącą działalność Okręgowego Związku Żeglarskiego, jak również - dorobek klubów i sekcji żeglarskich w nim zrzeszonych.

ZOZŻ zrzesza 50 klubów żeglarskich, a co najważniejsze - są to kluby prowadzące ożywioną działalność żeglarską w tym regatową w różnych środowiskach, także środowisku dzieci i młodzieży. W okręgu naszym organizowane jest corocznie ok. 50 imprez regatowych dla jachtów balastowych.

1Z głębokim bólem zawiadamiamy o śmierci prof. nzw. dr hab. inż. Jacka Czajewskiego - naszego wieloletniego Autora i Przyjaciela, członka Jury Nagrody „Żagli” im. Leonida Teligi, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, działacza żeglarskiego i instruktora, autora kilkunastu książek i podręczników dla żeglarzy, od trzydziestu lat recenzenta literatury marynistycznej na naszych łamach. Zmarł 1 lutego 2017 roku, w wieku 80 lat Jeszcze tydzień temu na zebraniu w redakcji, pełen życia i zaangażowania w obrady jury, składał swoje propozycje do nominacji i umawiał się z nami na termin ostatecznego głosowania...

Jacek Czajewski urodził się w 1936 r., a zaczął żeglować w 1949 r. W ostatnim ćwierćwieczu pływa głównie na dużych żaglowcach. Jego najdłuższy rejs to dziesięciomiesięczna wyprawa w latach 1983 - 84 "Pogorią" do Indii, Sri Lanki i wokół Afryki, z pierwszą "Szkołą pod Żaglami", którą współorganizował z kpt. Krzysztofem Baranowskim. "W cywilu" przez wiele lat profesor Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
Nabożeństwo żałobne i pogrzeb odbędzie się 8 lutego 2017 r. w Warszawie.. Rodzina prosi o nie składanie kondolencji.
Straciliśmy bezcennego Autora i Przyjaciela – cześć Jego pamięci!
Redakcja ŻAGLI

PS: Śp. j,kpt.ż.w. Jacek Czajewski znany był też w naszym szczecińskim środowisku żeglarskim. Wielokrotnie odwiedzał Szczecin i Trzebież, prowadził też bałtyckie rejsy z laureatami Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami, najczęściej na pokładzie „Henryka Rutkowskiego”/”Kapitana Głowackiego” (jak w 2003 roku – Foto: W. Seidler) (WS)

Początek strony